Image
1398/11/05

بررسی قند خون در ساعات مختلف شبانه‌روز به شما کمک می‌کند به‌موقع متوجه بالا و پایین رفتن زیاد قند خون شوید تا بتوانید از خطرات ناشی از بالا رفتن و افت شدید گلوکز جلوگیری کنید. از طرفی نظارت روی میزان قند خون در روز می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا روال درمانی شما را به نحو کارآمدتری پیش ببرد و به شما کمک کند در بلندمدت تا حد زیادی از عوارض دیابت جلوگیری کنید. اگر هنوز نمی‌دانید بهترین زمان‌های اندازه‌گیری قند خون توسط خودتان چقدر است و چگونه باید این کار را انجام دهید این مطلب را مطالعه کنید.

به چه روش‌هایی قند خون خود را آزمایش کنم؟

برای آزمایش قند خون می‌توانید به چند روش عمل کنید که برخی از آن‌ها به شکل زیر است:

نوک انگشتان

سوزن کوچک و تیزی که لانکت نام دارد را به نوک انگشت خود بزنید و یک قطره خون را روی نوار تست بگذارید. نوار را در گلوکزسنج یا همان دستگاه تست قند خون قرار دهید. این دستگاه میزان قند خون‌تان را نشان می‌دهد. نتیجه ظرف کمتر از 15 ثانیه روی نمایشگر مشخص می‌شود. بعضی از گلوکزسنج‌ها می‌توانند میانگین قند خون را طی یک دوره زمانی به شما بگویند و نمودارها و جدول‌ها، نتایج آزمایشات گذشته را به شما نشان دهند. اما حتی اگر دستگاه شما این قابلیت را نداشت، بهتر است هر زمان قند خود را چک می‌کنید خودتان آن را در یک دفترچه یا اپلیکیشن ثبت کنید و در روز مراجعه به پزشک، جدول قند خون‌تان را به او نشان دهید. می‌توانید گلوکزسنج و نوار تست قند را از داروخانه بخرید.

گلوکزسنج‌ نواحی دیگر بدن

گلوکزسنج‌های جدیدتر به شما امکان می‌دهند ناحیه‌هایی غیر از نوک انگشتان، مثل بازو، ساعد، انگشت شست پا و ران خود را تست کنید. ممکن است نتایجی که می‌گیرید متفاوت از نتایج تست سرانگشتی باشد. میزان قند خون در نوک انگشتان در مقایسه با سایر ناحیه‌های بدن، با سرعت بیشتری تغییر می‌کند. این امر به ویژه هنگامی که قند خون شما به سرعت تغییر می‌کند، مثلاً بعد از غذا یا بعد از ورزش، صادق است. بنابراین، هنگامی که علائم هایپرگلیسمی یا همان قند خون بالا را دارید، برای برسی قند خون بهتر است از نوک انگشت‌ استفاده کنید، زیرا این نتایج دقیق‌تر خواهند بود.

سیستم نمایشگر مداوم قند خون یا CGM

این ابزارها که به نام‌های CGM و ابزارهای اندازه‌گیری گلوکز بینابینی نیز شناخته می‌شوند، معمولاً با پمپ انسولین همراه شده‌اند. نتیجه این دستگاه‌ها مشابه نتایج قند خون سرانگشتی است. به علاوه، می‌توانند الگو و روند تغییرات قند خون شما را در یک دوره زمانی نشان دهند.

چه زمانی باید قند خونم را آزمایش کنم؟

این موضوع که چه زمانی باید قند خون خود را آزمایش کنید می‌تواند برای افراد مختلف متفاوت باشد. اما معمولاً توصیه می‌شود چندین بار در روز، از جمله قبل و بعد از غذا و ورزش، هنگام خواب، قبل از رانندگی و وقتی فکر می‌کنید میزان قند خون‌تان بالاست یا دچار افت قند خون شده‌اید، آن را چک کنید.

از پزشک خود سوال کنید که غیر از موارد گفته‌شده باید چه زمانی و چند بار در روز قند خون خود را اندازه بگیرید. اگر بیمار هستید، احتمالاً باید دفعات بیشتری قند خون‌تان را چک کنید، زیرا بعضی از شرایط مانند عفونت و سرماخوردگی می‌تواند روی میزان قند خون تأثیر بگذارد.

چه چیزهایی بر نتایج آزمایش قند خون تأثیر می‌گذارد؟

برخی عارضه‌ها مثل کم‌خونی یا نقرس، آب و هوای گرم یا مرطوب یا مکان‌های مرتفع که خیلی بالاتر از سطح دریا هستند می‌تواند میزان قند خون شما را تحت تأثیر قرار دهد.

در صورت مشاهده نتایجی که به نظرتان غیرمعمول است، دستگاه تست قند خون خود را مجدداً تنظیم کنید و نوارهای تست را چک کنید.

عکس زیر نشان می‌دهد که اگر بالای ۲۰ سال دارید به‌طورکلی سطح قند خون شما در طول روز باید چقدر باشد. البته این یک راهنمای کلی است. محدوده ایده‌آل قند خون برای شما ممکن است متفاوت از شخص دیگری باشد. در این مورد پزشک شما بهتر از هر شخص دیگری می‌تواند شما را راهنمایی کند.

میزان قند خون نرمال برای بزرگسالان

چه زمانی باید در مورد قند خونم با پزشک تماس بگیرم؟

از پزشک خود در مورد محدوده هدف برای قند خون خود سوال کنید، برنامه‌­ای برای مدیریت قند خون خیلی بالا یا خیلی پایین تهیه کنید و همراه پزشک‌تان مشخص کنید در چه صورتی باید با او تماس بگیرید. علائم قند خون بالا و افت قند خونرا یاد بگیرید و تحقیق کنید که در صورت بروز علائم چه کاری می­‌توانید انجام دهید.

چرا باید نتایج آزمایش قند خون خود را ثبت کنم؟

نتایج هر گونه آزمایش خون، ادرار یا کتون را با دقت ثبت کنید. سوابق آزمایشات می‌توانند در مورد هر گونه مشکل یا الگوی تغییر قند خون به شما هشدار بدهند. این سوابق به پزشک‌تان کمک می‌کند تا با خیال راحت هر گونه تغییر لازم را در برنامه غذایی، دارویی یا برنامه ورزشی شما ایجاد کند. هر بار که به پزشک خود مراجعه می‌کنید، مدارک پزشکی قدیمی و جدید را همراه خود ببرید.

مقالات مرتبط

Post

آنچه باید درباره تعامل با تیم پزشکی دیابت بدانید

1398/09/16

درمان هر بیماری، به خصوص بیماری‌های طولانی‌مدت، نیاز به اعتماد دوطرفه بیمار و پزشک دارد. پزشکان به صداقت شما تکیه می‌کنند تا از طریق اطلاعات درستی که از علائم خود می‌دهید، روند درمان را برای شما برنامه‌ریزی کنند. در این مقاله با روند کنترل دیابت و افرادی که باید با آن‌ها در ارتباط باشید آشنا می شوید.

Post

آزمایش هموگلوبین ای وان سی یا HbA1c و دیابت

1398/09/17

آزمایش هموگلوبین ای وان سی یا‌ HbA1c مشخص می‌کند که میانگین قند خون شما طی دو تا سه ماه گذشته چقدر بوده است. افرادی که مبتلا به دیابت هستند، به طور منظم به این آزمایش نیاز دارند تا مطمئن شوند که سطح قند خون آن‌ها در محدوده نرمال باقی می‌ماند. این آزمایش می‌تواند به شما بگوید که آیا به تغییر داروهای دیابت نیاز دارید یا خیر. از آزمایش A1c برای تشخیص دیابت نیز استفاده می‌شود.

Post

هر آنچه باید درباره کنترل دیابت بدانید

1398/09/25

هر قدر بتوانید قند خون‌تان را در طول روز به محدوده نرمال نزدیک‌تر نگه دارید و از افت شدید یا بالا رفتن زیاد آن جلوگیری کنید، در کنترل بیماری خود موفق‌تر خواهید بود. فراموش نکنید که دیابت یک بیماری جدی است اما می‌توان با پیگیری منظم و تعامل با پزشک، آن را به خوبی کنترل کرد. در ادامه، روش‌های مختلف کنترل دیابت را به شما معرفی خواهیم کرد.

Post

مدیریت قند خون بالا یا هایپرگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت

1398/10/08

بالا بودن مکرر یا مداوم قند خون می‌تواند باعث آسیب به عصب‌ها، رگ‌های خونی و اعضای بدن شما شود. این وضعیت همچنین می‌تواند منجر به عارضه‌های جدی دیگری شود. مهم است که علائم قند خون بالا را سریعاً درمان کنید تا از عوارض ثانویه آن پیشگیری کنید. برای آشنایی با قند خون بالا و چگونگی مدیریت آن، مطلب زیر را بخوانید.

Post

مدیریت افت قند خون یا هیپوگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت

1398/10/08

اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان به دیابت مبتلا هستید، زمانی که بدن‌تان قند کافی برای استفاده به عنوان سوخت نداشته باشد، دچار هیپوگلیسمی یا قند خون پایین خواهید شد. این وضعیت می‌تواند به دلایل مختلفی مثل رژیم غذایی، مصرف برخی داروها، برخی عارضه‌ها و ورزش اتفاق بیفتد. هیپوگلیسمی می‌تواند وضعیت خطرناکی را برای شما به وجود آورد. با علائم، روش‌های درمان و پیشگیری از هیپوگلیسمی آشنا شوید تا بتوانید به خوبی این شرایط را مدیریت کنید.

Post

۳ سوال مهم درباره قند خون

1398/11/03

اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان مبتلا به دیابت هستند، کنترل قند خون از مهم‌ترین کارهای روزانه شما خواهد بود. احتمالاً شما هم مانند همه افراد مبتلا به دیابت در ابتدا سوالاتی برای کنترل قند خون خود دارید. در این مطلب به سه مورد از سوالاتی که برای بیشتر افراد مبتلا به دیابت پیش می‌آید جواب داده شده است.

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..