Image
1399/11/04

موسیقی مزایای شگفت‌انگیز بسیاری برای مدیریت استرس و سلامت کلی شما دارد. موسیقی می‌تواند به شما کمک کند بدن خود را بدون تلاش آگاهانه آرام کنید و این استرس ذهن شما را تخفیف می‌دهد. موسیقی همچنین می‌تواند خلق‌وخوی شما را بهبود بخشد، تنفستان را آهسته‌تر کند و سایر تغییرات ناشی از استرس را خنثی کند.

مدیتیشن یا مراقبه نیز یکی از محبوب‌ترین استراتژی‌های مدیریت استرس است و دلیل خوبی برای آن وجود دارد – مدیتیشن مزایای کوتاه‌مدتی مانند ذهن و بدن آرام را به دنبال دارد و به‌مرورزمان می‌تواند باعث ایجاد مقاومت و تاب‌آوری در برابر استرس شود. ترکیب موسیقی با مدیتیشن تأثیرات مثبت هر دو را بیشتر کرده و تسکین استرس بیشتری به همراه می‌آورد.

مزیت اضافی این است که برای بسیاری از افرادی که در مدیتیشن مبتدی هستند یا اشخاصی کمال‌گرا هستند، مراقبه با موسیقی می‌تواند ساده‌تر باشد و نسبت به سایر روش‌های آن، آرامش‌بخشی سریع‌تری در پی داشته باشد. مدیتیشن با موسیقی یک روش کاهش استرس است که هرکسی می‌تواند استفاده کند. با تمرین منظم، این نوع مدیتیشن می‌تواند در کنترل بهتر هرگونه استرسی به شما کمک کند.

زمان موردنیاز

اگرچه 20 دقیقه حداقل زمان مناسب برای مدیتیشن با موسیقی است، اما حتی مدیتیشن به‌اندازه‌ی طول یک آهنگ نیز می‌تواند به کاهش استرس و بازیابی انرژی کمک کند.

دستورالعمل‌ مدیتیشن با موسیقی

  1. سبکی از موسیقی‌ را برای مدیتیشن را انتخاب کنید که به آرام شدن شما کمک کند. این به معنای یافتن موزیکی است که از شنیدن آن لذت می‌برید - برای مثال، اگر از موسیقی کلاسیک لذت نمی‌برید، آن را انتخاب نکنید. همچنین باید به دنبال سبکی از موسیقی باشید که سرعت اجرای آن آهسته‌تر و ترجیحاً بدون کلام است. موسیقی با کلام می‌تواند حواستان را پرت کند و ذهن خودآگاه شما را درگیر کند – یعنی همان بخشی از ذهنتان که امیدواریم از سرعت آن بکاهیم.
  2. در موقعیت راحتی قرار بگیرید و ریلکس کنید. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که باید به شکل خاصی بنشینند یا از بالشتک مراقبه استفاده کنند اما درواقع، هر موقعیتی که در آن احساس راحتی کردید، همان را امتحان کنید. برخی افراد از دراز کشیدن اجتناب می‌کنند زیرا در صورت خستگی با این کار به خواب می‌روند؛ شما می‌توانید حالات مختلف را آزمایش کنید و تصمیم بگیرید که چه حالتی را ترجیح می‌دهید. هنگامی‌که موقعیت مناسب را پیدا کردید، چشمان خود را ببندید، عضلاتتان را شل کنید و از طریق دیافراگم خود نفس بکشید. (دیافراگم یک غشاء نازک گنبدی شکل است که زیر قفسه‌ی سینه و بین ریه‌ها و ناحیه شکمی قرار دارد.) بگذارید شانه‌ها، شکم و حتی ماهیچه‌های صورتتان شل شوند. از طریق بینی عمیق نفس بکشید، به‌جای قفسه‌ی سینه شکم خود را به‌آرامی منبسط کنید، سپس نفستان را از طریق دهان بیرون دهید.
  3. روی موسیقی متمرکز باشید. اگر می‌بینید که به چیزهای دیگری فکر می‌کنید (یا حتی به افکار خود در مورد موسیقی فکر می‌کنید)، توجه خود را به‌آرامی به لحظه‌ی حال، صدای موسیقی و احساساتی که موسیقی در بدنتان برانگیخته است هدایت کنید. سعی کنید موسیقی را واقعاً احساس کنید.
  4. این تمرین را تا وقتی تایم مراقبه تمام می‌شود ادامه دهید. وقتی افکاری به ذهنتان خطور می‌کند، آن‌ها را به‌آرامی رها کنید و توجه خود را به صدای موسیقی، لحظه کنونی و احساساتی که در بدنتان دارید هدایت کنید. هدف از این تمرین ساکت کردن صدای درونی شما و فقط «بودن» و «حضور داشتن» است؛ بنابراین فقط با موسیقی «همراه باشید» و کاملاً خود را غرق کنید؛ خیلی زود احساس آرامش بیشتری خواهید کرد.

نکات بیشتر

  1. می‌توانید فقط با چند آهنگ شروع کنید و کم‌کم به مراقبه‌ی طولانی‌تری برسید.
  2. اگر متوجه شدید موسیقی انتخابی شما فکرها، خاطرات و گفتگوی درونی زیادی به همراه دارد، به سراغ نوع دیگری از موسیقی بروید. اشکال مختلفی از موسیقی سازی (همان موسیقی بی‌کلام) ازجمله کلاسیک، جاز، عصر نو و سبک‌های دیگر وجود دارد و کمتر از سایر انواع موسیقی باعث حواس‌پرتی می‌شوند.
  3. می‌توانید زمان مدیتیشن خود را با تعداد آهنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید تنظیم کنید تا نگران نباشید که مراقبه بیشتر از تایمی که می‌خواهید وقت بگیرد.
  4. اگر می‌بینید «خیلی فکر می‌کنید»، خود را به خاطر آن سرزنش نکنید؛ این برای کسانی که شروع به مدیتیشن می‌کنند طبیعی است. در عوض، به خودتان تبریک بگویید که متوجه گفتگوی درونی خود شدید و دوباره توجهتان را به لحظه‌ی حال معطوف کردید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..