Image
1399/11/08

برای اولین بار و به دلیل شیوع ویروس کرونا، سالِ تحصیلی جدید در دل شهریور شروع می‌شود. 15 شهریور مدارس آغاز می‌شوند و دانش آموزان همچنان به‌صورت مجازی در کلاس‌های درس حضور خواهند داشت. بنا به وضعیت منطقه‌ای که در آن هستید یعنی منطقه سفید، زرد یا قرمز ازلحاظ شیوع ویروس کرونا، برنامه آموزشی متفاوت خواهد بود. در برخی مناطق همراه با آموزش‌های مجازی، ممکن است آموزش‌های حضوری هم برقرار باشد و دانش آموزان به مدرسه بروند. امسال شما در مقام پدر یا مادر وظیفه سخت‌تری را نسبت به سال‌های گذشته بر عهده‌ دارید. هیچ پیش‌بینی دقیقی از زمان کشف واکسن کرونا و توزیع همگانی واکسن کووید 19 وجود ندارد؛ پس بهتر است بیشتر از قبل از فرزند خود حمایت کنید. می‌دانیم که دغدغه شما هم مثل تمام والدین دیگر موفقیت تحصیلی فرزند دلبندتان است و حتماً موفقیت تحصیلی را همراه با موفقیت اجتماعی، رفتاری و هیجانی مدنظر دارید. در ادامه با بعضی پیشنهادات برای یک سال تحصیلی مجازی آشنا می‌شویم:

شادی و جشن آغاز سال تحصیلی

 شروع سال تحصیلی در مدارس معمولاً همراه با جشن و دیدن همکلاسی‌های قدیمی و جدید است. امسال برای فرزند خود جشن آغاز سال تحصیلی بگیرید و اجازه بدهید که بداند شما به یادگیری او اهمیت می‌دهید. می‌توانید برای او نامه‌ای زیبا بنویسید یا شام موردعلاقه‌اش را تهیه کنید.

حضور فیزیکی دانش‌آموز در مدرسه

شاید مهم‌ترین سؤال شما این باشد که اگر مدارس ترکیبی از کلاس‌های حضوری و آنلاین بود فرزندم را به مدرسه بفرستم یا نه؟ پاسخ به این سؤال به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ ولی مهم‌ترین موضوع، توجه به وضعیت سلامتی فرزندتان است. اگر فرزند شما در وضعیتی قرار دارد که ویروس کرونا می‌تواند تهدید جدی برای وی باشد از فرستادن وی به مدرسه خودداری کنید و این مسئله را با مسئولینِ آموزش، مدرسه و معلمان وی در میان بگذارید تا راهکاری جایگزین ارائه شود. کودکی که مبتلابه دیابت، سرطان، چاقی و یا مشکلات قلبی و کلیه هست نباید به‌صورت معمول در مدرسه حاضر شود. همچنین اگر در محیط زندگی شما افراد در معرض خطر قرار دارند مراقبت و آموزش بیشتری باید به فرزند خود بدهید تا تمام دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کند. دانش آموزان می‌توانند ناقل ویروس کرونا باشند و مثلاً اگر همراه پدربزرگ و مادربزرگ خود زندگی می‌کنند می‌تواند برای سلامت آن عزیزان تهدیدکننده باشد. پس حتماً به او آموزش‌های ضروری مثل شستن دست‌ها، عدم لمس چشم، بینی، دهان و زدن ماسک و تعریفی از مسئولیت اجتماعی بدهید.

توجه به نیازهای روحی و روانی دانش‌آموز

 وقتی مدارس به‌صورت کاملاً مجازی و آنلاین برگزار شود دانش‌آموز بسیاری از مزایایی را که در مدرسه داشته از دست می‌دهد. مثلاً در مدرسه با همکلاسی و هم سن و سال‌های خود ارتباط دوستانه‌ای داشته و به او خوش می‌گذشته است. به نیازهای روحی فرزند خود بیشتر از قبل توجه کنید. در برخی از سنین مثل نوجوانی ممکن است تنهایی زیادی را تجربه کنند و شما باید بیشتر مراقب سلامت روحی فرزند خود باشید.

مشارکت والدین

 سن متغیری تأثیرگذار در میزان مشارکت والدین در تحصیل است. بدون شک دانش‌آموزی که در دوران دبستان درس می‌خواند نیاز به توجه بیشتری از سوی شما دارد. اینکه انتظار داشته باشید معلم از راه دور بتواند تمام نیازهای آموزشی دانش آموزان پایه دبستان را پاسخ دهد غیرواقع‌بینانه است. آموزش آنلاین رخدادی غیرمنتظره بود و هنوز به پختگی کافی نرسیده و اشکالات زیادی دارد. مشارکت شما جبران بعضی از نواقص است.

ارتباط والدین با مدارس

شما به‌عنوان والد بهتر است با مدرسه در ارتباط باشید و مطمئن باشید که برنامه تحصیل فرزندتان به‌روز است یا نه و از روند کلی آموزشی باخبر باشید. با معلم فرزندتان بیشتر از قبل ارتباط داشته باشید. این موضوع برای والدینی که فرزندان دبستانی دارند پررنگ‌تر است.

ارتباط با مسئولین تربیتی مدرسه

در طی سال تحصیلی، علاوه بر ارتباط با معلم فرزندتان، حتما در مواقع نیاز از مشاوران و مسئولین تربیتی مدرسه نیز راهنمایی بگیرید. به علت حضور مداوم دانش‌آموز در خانه ممکن است گاهی اوقات اختلاف‌هایی به وجود بیاید. حتما برای حل صحیح این مشکلات از دانش مشاوران مدرسه نیز بهره بگیرید. بر مبنای آخرین اخبار آموزش و پرورش، در سال جاری معلمان و دیگر مسئولین مدرسه هر روز در مدارس حضور خواهند داشت. 

ابزار مناسب یادگیری

اگر شما از گوشی همسرتان برای برنامه‌های آنلاین آموزشی کودک استفاده می‌کنید مطمئن باشید در زمان مشخص به آن دسترسی دارید و این مسئله را جزو اولویت‌های خود قرار دهید. برنامه‌ای هماهنگ داشته باشید تا فرزند شما هیچ آموزشی را از دست ندهد.

برنامه‌ریزی برای تکالیف درسی

با همراهی و مشورت با فرزندتان برنامه‌ریزی مشخصی برای زمان آموزش و انجام تکالیف در طی روز داشته باشید.

محیط مناسب یادگیری

 در قسمتی از خانه فضایی را برای فرزند خود آماده کنید تا در آنجا تمرکز بیشتر داشته و مطالعه کند. این محیط را می‌توانید تبدیل به محیطی دل‌نشین برای یادگیری کنید.

زنگ تفریح خانگی

 در بین ساعات آموزشی و مطالعه، زمانی را برای استراحت و تغذیه و تفریح او قرار دهید.

محدودیت استفاده از وسیله ابزارهای دیجیتال

استفاده از تبلت یا دیگر وسایل هوشمند باید برنامه‌ریزی‌شده باشد. بعضی از دانش آموزان به بهانه درس و شبکه‌های آموزشی، زمان زیادی را در محیط‌های مجازی سپری می‌کنند. این امر برای یک سال تحصیلی می‌تواند آسیب‌زا باشد. ممکن است فرزند شما از یادگیری دور شود و به گوشی و وسیله هوشمند اعتیاد پیدا کند و این مشکل ممکن است در هر مقطع تحصیلی رخ دهد. مدیریتِ زمان حضور و استفاده فرزندتان از وسیله هوشمند به عهده شماست. در این مسیر سعی کنید از روش‌های تشویقی استفاده کنید و این مسئله را بدون چالش و در صورت نیاز با کمک مشاور مدرسه یا دیگر مشاوران تحصیلی برطرف کنید.

پیگیری اخبار و قوانین جدید 

 سعی کنید اطلاعات به‌روزی داشته باشید. تا حد امکان اخبار را رصد کنید تا وضعیت محیط زندگی شما ازلحاظ شیوع کرونا و اینکه در کدام حالت قرمز، زرد یا سفید است را بشناسید.

تغییر سبک زندگی

ممکن است شما شاغل باشید و حالا به دلیل در خانه ماندن فرزندتان سبک زندگی‌تان تغییر کند. اگر فرزندتان را پیش اعضای دیگر خانواده یا دوستانش می‌گذارید حتماً مراقب او باشید و مطمئن باشید او در محیطی امن هم ازلحاظ سلامت جسمی و هم روانی قرار دارد.

امیدواریم سال تحصیلی جدید سال رشد فرزندانمان باشد و به یاد داشته باشید که با حضور بیشتر فرزندتان در خانه، شما الگوهای اصلی او هستید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

Post

اگر به کروناویروس جدید یا کووید-۱۹ مبتلا شدید، باید چه کار کنید؟

1398/12/15

اگر به تازگی در یکی از کشورهایی که این ویروس همه‌گیر شده است بوده‌اید یا طی ۱۴ روز پیش با یکی از کسانی که علائم اصلی این ویروس را داشته است در ارتباط بوده‌اید یا خودتان یکی از این علائم یعنی تب، تنگی نفس و سرفه را دارید حتماً این مقاله را بخوانید.

Post

علائم کرونا‌ویروس جدید کووید-۱۹: بیمار بی‌علامت و بیمار پرخطر چه کسانی هستند؟

1398/12/27

هرچه تعداد افراد آگاه‌ در شرایط شیوع یک بیماری بیشتر باشند، شانس زندگی و گذر از مرحله خطر بیشتر خواهد بود. پس لازم است بدانیم به چه کسی بیمار مبتلا گفته می‌شود، علائم ویروس کرونا را بشناسیم و یاد بگیریم که در صورت ابتلا به کروناویروس جدید چه کار کنیم و چطور از یک فرد بیمار مبتلا به کووید-۱۹ مراقبت کنیم.

Post

اثرات احساس تنهایی ناشی از کرونا بر بدن چیست؟

1399/05/15

بیشتر افراد در دوره‌ای از زندگی خود احساس تنهایی را تجربه کرده‌اند اما در شرایط حاضر که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا محدودیت‌های زیادی برای ارتباطات اجتماعی ما به وجود آمده است و با طولانی‌تر شدن بحران کرونا، اگر به مدت زیادی درگیر احساس تنهایی باشیم ممکن است این احساس تبدیل به مسئله‌ای خطرناک و مشکل‌آفرین شود.

Post

اگر به دلیل کرونا در خانه هستید و احساس تنهایی دارید چه‌کارهایی می‌توانید انجام دهید؟

1399/05/20

بیشتر افراد در طی زندگی خود احساس تنهایی را به‌صورت کوتاه‌مدت تجربه کرده‌اند اما حضور کرونا باعث شد به دلیل در خانه ماندن و کاهش ارتباطات اجتماعی شرایط کمی سخت‌تر از قبل شود. دل همه ما برای جمع‌های دوستانه و بدون نگرانی، دورهمی های خانوادگی، مهمان آمدن و مهمانی رفتن و جشن‌های عروسی و مسافرت‌های بدون دغدغه از ویروس کرونا تنگ‌شده است؛ شاید حذف ناگهانی این برنامه‌ها از زندگی ما باعث شده باشد در طی چند ماه اخیر بیشتر احساس تنهایی را در خود یا اطرافیانتان دیده باشید

Post

چرا برای جلوگیری از ویروس کرونا نباید از ماسک فیلتردار استفاده کنیم؟

1399/05/26

ویروس کرونا باعث شده تا برای مراقبت از سلامتی خود و اطرافیانمان با انواع ماسک‌ها آشنا شویم. به همین دلیل مدام به دنبال پیدا کردن راحت‌ترین نوع ماسک هستیم و ممکن است برای تنفس راحت‌تر جذب ماسک‌هایی بشویم که بر روی آن‌ها یک فیلتر سفیدرنگ قرارگرفته است؛ اما آیا به نظر متخصصان یک ماسک فیلتر دار گزینه مناسبی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا است؟

Post

تفاوت بین آلرژی با کرونا و آنفلوانزا در چیست؟

1399/06/01

بیماری کووید 19 یک بیماری غافلگیرانه بود که تبدیل به یک تجربه جهانی مشترک شد و به دلیل ماهیت ناشناخته‌ این بیماری در طی ماه‌های گذشته، هر بار علائمی جدید به عنوان نشانه‌های بیماری کرونا معرفی شده‌اند. در این شرایط ممکن است ما هرگونه سرفه یا آبریزش بینی را نشانه کرونا بدانیم ولی باید بدانیم که خستگی و بدن‌درد از نشانه‌های رایج بیماری آنفلوانزا و بیماری کرونا است البته در آنفلوانزا به‌ندرت تنگی نفس تجربه می‌شود.

Post

بهترین ماسک‌های رایج و مناسب برای مقابله با انتقال ویروس کرونا کدامند؟

1399/06/03

از آغاز شیوع بیماری کرونا، استفاده از ماسک همراه با رعایت دیگر پروتکل‌های بهداشتی، یکی از راه‌کارهای لازم برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری بود. زمانی که اسم ماسک را می‌شنویم معمولاً سه نوع ماسک N95، ماسک جراحی و ماسک پارچه‌ای خانگی را به یاد می‌آوریم که در تمام دنیا از رایج‌ترین ماسک‌های مناسب این دوران است

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..