Image
این مطلب به تأیید هیئت‌علمی بهتیام رسیده است. 1399/11/23

شما مهم‌ترین فرد در تیم مراقبت از دیابت هستید. فقط شمایید که می‌دانید چه حسی دارید و در تمام لحظات می‌توانید علائم خود را ثبت کنید. درمان هر بیماری، به خصوص بیماری‌های طولانی‌مدت، نیاز به اعتماد دوطرفه بیمار و پزشک دارد. پزشکان به صداقت شما تکیه می‌کنند تا از طریق صحبت با شما و اطلاعات درستی که از بدن و علائم خود می‌دهید، روند درمان را برای شما برنامه‌ریزی کنند. پس فراموش نکنید شما و پزشک‌تان در یک تیم هستید و همکاری خوب‌تان در سلامت شما مؤثر است. در مقاله زیر با روند کنترل دیابت و افرادی که باید با آن‌ها در ارتباط باشید آشنا شوید.

من دیابت دارم، به چه پزشک‌هایی باید مراجعه کنم؟

دیابت می‌تواند خیلی از اندام‌های فرد مبتلا را درگیر کند. برای جلوگیری از عوارض دیابت لازم است به صورت دوره‌ای توسط برخی تیم‌های پزشکی ویزیت شوید. بهتر است با پزشکان زیر منظم در ارتباط باشید:

متخصص غدد: پزشکی است که آموزش و تجربه ویژه‌ای در معالجه مبتلایان به دیابت دارد. این متخصص را باید مرتباً ببینید. بد نیست اگر زمان مراجعه به متخصص غدد، جدول و چارتی از بررسی روزانه قند خون‌تان را همراه داشته باشید. پایش قند خون‌تان به پزشکان می‌گوید که آیا درمان فعلی، دیابت شما را به خوبی کنترل می‌کند یا خیر. همچنین با چک کردن مداوم میزان قند خون خود می‌توانید از حمله‌های هیپوگلیسمی یا همان افت قند خون جلوگیری کرده یا تعداد آن‌ها را کاهش دهید.

متخصص داخلی: پزشک اصلی شما کسی است از سوابق بیماری شما باخبر باشد. او شما را برای معاینات عمومی و هنگام بیماری ویزیت می‌کند. این فرد معمولاً یک پزشک متخصص داخلی است که تجربه معالجه افراد مبتلا به دیابت را نیز دارد. از آنجا که مراقبت‌های اولیه، منبع اصلی کنترل دیابت شماست، بهتر است با این پزشک ارتباط خوبی بگیرید و از گفتن هیچ جزئیاتی درباره سلامت خود به او دریغ نکنید.

متخصص تغذیه: غذا، بخشی کلیدی از درمان دیابت است. یک رژیم غذایی مناسب برای دیابت رژیمی است که علاوه بر کنترل قند خون شما، با سبک زندگی‌تان هماهنگ باشد و شما را به سختی و دردسرهای اضافی نیندازد. بنابراین، متخصص تغذیه به شما کمک خواهد کرد که نیازهای غذایی خود را بر اساس وزن، سبک زندگی، دارو و سایر اهداف درمانی مانند کاهش سطح چربی خون یا فشار خون تنظیم کنید.

چشم‌پزشک: دیابت می‌تواند رگ‌های خونی چشم را تحت تأثیر قرار دهد و به مرور منجر به از دست دادن بینایی شود. برای جلوگیری از این عارضه، چشمان شما باید حداقل سالی یک بار توسط چشم‌پزشک بررسی شود.

پزشک پا: دیابت می‌تواند باعث آسیب عصبی در اندام‌های تحتانی شود. یکی از عوارض شایع دیابت مشکلاتی است که در پا به وجود می‌آید. برای هر شخص مبتلا به دیابت مراقبت از پا اهمیت دارد. علاوه بر راهکارهای پیشگیری از به‌ وجود آمدن مشکلات در پاهایتان پزشک متخصص می‌تواند سلامت پاهای شما را مورد بررسی قرار دهد.

دندان‌پزشک: مبتلایان به دیابت تا حدودی ریسک بیشتری در ابتلا به بیماری لثه دارند و ممکن است زودتر به آن مبتلا شوند. قند خون اضافی موجود در دهان شما، این محل را به پایگاه خوبی برای باکتری‌ها تبدیل می‌کند که می‌تواند منجر به عفونت شود. شما باید هر شش ماه یک ‌بار، به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید و هنگام مراجعه حتماً به دندان‌پزشک خود بگویید که دیابت دارید.

مربی ورزش: دیابت شما از هر نوعی که باشد، ورزش می‌تواند نقشی اساسی در مدیریت آن داشته باشد. بهترین فرد برای تهیه برنامه تناسب اندام شما، شخصی است که در مبانی علمی ورزش و روش‌های ایمن برای تمرین شما آموزش دیده است. فراموش نکنید میزان فعالیت و ورزش خود را حتماً با پزشک‌تان بررسی کنید.

برای کنترل دیابت، چند وقت یک بار باید به پزشکم مراجعه کنم؟

اگر مبتلا به دیابت هستید و انسولین تزریق می‌کنید، معمولاً حداقل هر سه تا چهار ماه یک ‌بار، باید به پزشک مراجعه ‌کنید. اما اگر فقط لازم است قرص بخورید یا دیابت خود را تنها از طریق رژیم غذایی کنترل ‌کنید باید حداقل هر چهار تا شش ماه یک بار وقت ویزیت داشته باشید. البته اگر قند خون شما تحت کنترل نیست یا عوارض بیماری رو به وخامت باشد، ممکن است به مراجعات بیشتری نیاز داشته باشید. پزشک شما با توجه به شرایط‌تان زمانی را که باید به او مراجعه کنید، برای شما تعیین می‌کند.

چه چیزهایی را باید در مورد دیابتم به پزشک بگویم؟

به‌طورکلی، پزشک شما می‌خواهد بفهمد که دیابت شما تا چه حد تحت کنترل است و آیا عوارض دیابت در بدن شما شروع شده یا رو به وخامت است یا خیر؟ بنابراین، در هر مراجعه، چارت ثبت قند خون خانگی خود را به پزشک‌تان بدهید و در مورد هر گونه علائم قند خون پایین یا قند خون بالایی که در این چند وقت داشتید با او صحبت کنید.

هر گونه تغییر در رژیم غذایی، ورزش یا داروها و هر بیماری جدیدی را که به آن مبتلا شده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از علائم می‌تواند نشان‌هنده مشکلات چشمی، عصبی، کلیوی یا قلبی عروقی باشد. پس اگر علائم زیر را داشتید به پزشک اطلاع دهید:

  • تاری دید
  • بی‌حسی یا مورمور در پاها
  • ورم پایدار در دست، پا و صورت
  • گرفتگی یا درد در پاها
  • درد قفسه سینه
  • تنگی نفس
  • بی‌حسی یا ضعف در یک طرف بدن
  • افزایش وزن غیرمعمول

چه آزمایشاتی را باید انجام دهم؟

وقتی دیابت دارید، باید برخی آزمایش‌ها را به طور منظم انجام دهید:

 

مقالات مرتبط

Post

دیابت دارم، چگونه و چه زمانی قند خونم را آزمایش کنم؟

1398/11/04

بررسی قند خون در ساعات مختلف شبانه‌روز به شما کمک می‌کند به‌موقع متوجه بالا و پایین رفتن زیاد قند خون شوید تا بتوانید از خطرات ناشی از بالا رفتن و افت شدید گلوکز جلوگیری کنید. از طرفی نظارت روی میزان قند خون در روز می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا روال درمانی شما را به نحو مؤثرتری پیش ببرد و به شما کمک کند در بلندمدت تا حد زیادی از عوارض دیابت جلوگیری کنید.

Post

علائم عفونت در افراد مبتلا به دیابت

1398/10/13

دیابت می‌تواند توانایی بدن‌تان را در مبارزه با عفونت کاهش دهد. قند خون بالا و میزان قند بالا در بافت‌های بدن‌تان باعث رشد باکتری‌ها و گسترش سریع‌تر عفونت‌ها می‌شود. اعضایی از بدن که عفونت بیشتر در آن‌ها اتفاق می‌افتد عبارتند از مثانه، کلیه‌ها، واژن، لثه‌ها، پاها و پوست. با کنترل زودهنگام علائم عفونت می‌توانید از بروز مسائل جدی‌تر در آینده پیشگیری کنید.

Post

آزمایش‌های ضروری ادرار برای افراد مبتلا به دیابت

1398/10/17

وقتی شما یا یکی از عزیزان شما مبتلا به دیابت باشید، با انجام آزمایش‌هایی می‌توانید از بروز یا گسترش بعضی عوارض دیابت جلوگیری کنید. وقتی دیابت دارید، معمولاً با این آزمایش‌ها، ناآشنا نیستید. در این مقاله درباره دو آزمایش که به شما و پزشک در کنترل قند خون بالا یا مراقبت از کلیه‌ها به شما کمک می‌کند آشنا خواهید شد.

Post

درمان بیماری‌های چشمی در دیابت

1398/10/28

برای کنترل مشکلات چشمی ناشی از دیابت، پزشک میزان هموگلوبین A1c، فشار خون و کلسترول شما را به صورت دوره‌ای تحت نظر قرار می‌دهد و دستورالعمل‌های سفت و سخت‌تری را برای کنترل آن‌ها تجویز می‌کند. احتمالاً از شما بخواهد تغییراتی در سبک زندگی‌تان انجام دهید. اما در کنار این موارد ممکن است به یک یا چند روش درمانی زیر نیز احتیاج پیدا کنید.

Post

رتینوپاتی یا آسیب به شبکیه در دیابت

1398/10/19

اگر دیابت دارید ممکن است چشم شما دچار مشکلاتی شود. یکی از آن‌ها آسیب به شبکیه چشم است که رتینوپاتی نام دارد. رتینوپاتی دیابتی می‌تواند باعث کاهش در بینایی شما و در نهایت نابینایی شود. لازم است با وجود ابتلا به دیابت با معاینه و انجام اقداماتی از چشم خود مراقبت کنید. در این مقاله با راه‌های تشخیص و درمان رتینوپاتی دیابتی یا آسیب به شبکیه چشم آشنا شوید.

Post

مدیریت افت قند خون یا هیپوگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت

1398/10/08

اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان به دیابت مبتلا هستید، زمانی که بدن‌تان قند کافی برای استفاده به عنوان سوخت نداشته باشد، دچار هیپوگلیسمی یا قند خون پایین خواهید شد. این وضعیت می‌تواند به دلایل مختلفی مثل رژیم غذایی، مصرف برخی داروها، برخی عارضه‌ها و ورزش اتفاق بیفتد. هیپوگلیسمی می‌تواند وضعیت خطرناکی را برای شما به وجود آورد. با علائم، روش‌های درمان و پیشگیری از هیپوگلیسمی آشنا شوید تا بتوانید به خوبی این شرایط را مدیریت کنید.

Post

تأثیر دیابت بر چشم‌ها

1398/10/20

اگرچه می‌توان دیابت را یکی از علل اصلی نابینایی دانست، اما با اقدامات مناسب می‌توان مشکلات بینایی ناشی از دیابت را به حداقل رساند. در این مقاله با انواع عوارض چشمی دیابت آشنا شوید تا بدانید چگونه از چشم‌های خود مراقبت کنید.

Post

مدیریت قند خون بالا یا هایپرگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت

1398/10/08

بالا بودن مکرر یا مداوم قند خون می‌تواند باعث آسیب به عصب‌ها، رگ‌های خونی و اعضای بدن شما شود. این وضعیت همچنین می‌تواند منجر به عارضه‌های جدی دیگری شود. مهم است که علائم قند خون بالا را سریعاً درمان کنید تا از عوارض ثانویه آن پیشگیری کنید. برای آشنایی با قند خون بالا و چگونگی مدیریت آن، مطلب زیر را بخوانید.

Post

آیا درمانی برای دیابت وجود دارد؟

1398/09/16

آیا دیابت به طور قطعی درمانی دارد؟ واقعیت این است که هیچ درمان قطعی‌‌ برای دیابت، نه دیابت نوع یک و نه دیابت نوع دو وجود ندارد. اما درمان‌هایی وجود دارد که لازم است برای کنترل و مدیریت دیابت با آن‌ها آشنا شوید.

ویدئوهای مرتبط

Post

مراقبت از پاها با وجود ابتلا به دیابت

1398/11/21

در این ویدیو، دکتر سید مرتضی صدر، راه‌های ساده‌ای را آموزش می‌دهد که با انجام آن‌ها می‌توانید از پای خود به خوبی مراقبت کنید.

Post

راهکارهای پذیرش یک بیماری مزمن

1399/01/06

این ویدیو برای شماست که به تازگی متوجه ابتلای خود یا یکی از عزیزان‌تان به بیماری مزمنی شده‌اید.

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..