Image
1399/12/05

کاندوم علاوه بر پیشگیری از بارداری به رعایت بهداشت جنسی کمک می‌کند. استفاده از کاندوم می‌تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مقاربتی را تا حد ممکن کاهش دهد. اما مصرف نادرست از آن ممکن است برای شما هیچ مزیتی نداشته باشد. در این مقاله از انتخاب کاندوم مناسب برای آقایان، راه‌های استفاده از آن و نکاتی که هنگام استفاده از آن باید رعایت کنید آگاه شوید.

استفاده از کاندوم مناسب

شما باید بدانید که کاندومی که استفاده می‌کنید ممکن است برای شما بزرگ، کوچک یا اندازه باشد. پیش از داشتن رابطه جنسی، یک کاندوم را بپوشید. کاندوم باید در حالت نعوظ کامل شما، زمانی که در اوج برانگیختگی هستید برای شما اندازه باشد و تا تمام طول آلت شما را تا انتها بپوشاند. اگر در حالت قبل از نعوظ کامل، کاندوم اندازه شما باشد یعنی برای شما در حالت نعوظ کامل کوچک است و احتمال دارد حین انجام رابطه جنسی پاره شود. به علاوه کاندوم‌های بزرگ‌تر از اندازه شما می‌تواند هنگام نزدیکی از بدن شما دربیاید یا داخل واژن همسرتان جا بماند.

روش مصرف کاندوم

نحوه استفاده از کاندوم مردانه کار سختی نیست اما باید مواردی را برای پوشیدن آن در نظر بگیرید تا با استفاده نادرست احتمال بارداری یا خطر آلودگی به بیماری‌های مقاربتی هنگام نزدیکی برای شما تا حد ممکن کاهش یابد. این موارد عبارتند از:

بسته‌بندی کاندوم را از لبه زیگ‌زاگی آن، آرام باز کنید

برای باز کردن این بسته‌بندی از قیچی، دندان، چاقو یا وسایل نوک‌تیز دیگر که ممکن است باعث پارگی کاندوم شود استفاده نکنید. اگر فقط یک کاندوم در اختیار دارید مراقب باشید تا خراب نشود.

پشت و روی کاندوم را قبل از پوشیدن مشخص کنید

این موضوع را با نگاه کردن به برجستگی انتهای کاندوم متوجه می‌شوید. از حس لامسه انگشتان‌تان برای تشخیص پشت و روی کاندوم استفاده کنید. کاندوم را با انگشت شست و انگشت وسط خود بگیرید و به آرامی انگشت اشاره خود را جهت باز شدن کاندوم کمی به داخل فرو ببرید. مراقب باشید که ناخن‌های شما باعث پارگی محصول نشوند. اگر کاندوم به راحتی در این جهت باز می‌شود یعنی از همین جهت باید آن را بر روی آلت تناسلی خود بکشید. اگر کاندوم به سختی در حال باز شدن بود، جهت فشار انگشتان‌تان را تغییر دهید و این کار را دقیقاً مخالف جهت کنونی انجام دهید، اگر باز شدن کاندوم آسان‌تر بود یعنی از همین جهت باید آن را بر روی آلت تناسلی بکشید.

فراموش نکنید که این کار را فقط برای تعیین پشت و روی کاندوم در تاریکی انجام می‌دهید پس کاندوم را بیش از یک دور یعنی حدود نیم سانتی‌متر باز نکنید. این کار می‌تواند موجب کاهش تأثیر کاندوم شود و پوشیدن آن را نیز سخت‌تر کند. پس از تعیین جهت باز شدن کاندوم، دیگر آن را با انگشت باز نکنید.

در صورت نیاز، داخل کاندوم روان‌کننده بزنید

اگر آلت تناسلی شما ختنه نشده است، داخل نوک کاندوم، یک قطره روان‌کننده بر پایه آب بریزید. این کار به شما کمک می‌کند که کاندوم را به راحتی بر روی پوست خود بکشید. بهتر است به مقدار خیلی کم از روان‌کننده استفاده کنید. هرگز از روان‌کننده‌های بر پایه چربی در کاندوم استفاده نکنید زیرا موجب کاهش کارایی کاندوم می‌شوند.

در زمان مناسب، کاندوم را بر آلت جنسی خود بکشید

مطمئن شوید که آلت تناسلی شما در حالت نعوظ کامل است. اگر برای تحریک و نعوظ به زمان بیشتری نیاز دارید صبر کنید تا فرصت مناسب فرا برسد. هنگامی که آماده بودید کاندوم را بر آلت تناسلی خود بکشید.

هنگام پوشیدن سر کاندوم را بگیرید و فشار دهید. با این کار شما مطمئن خواهید بود که هوایی در کاندوم وجود ندارد. این موضوع احتمال پارگی کاندوم را در حین نزدیکی پایین می‌آورد.

نکته: کاندوم باید هنگام پوشیدن به راحتی بر آلت تناسلی شما کشیده شود. اگر این کار را نمی‌توانید به راحتی انجام دهید یعنی پشت و روی کاندوم را اشتباه گرفته‌اید. کاندوم را در بیاورید اما دیگر هرگز از آن استفاده نکنید. اسپرم‌ها می‌توانند در پیشاب نیز وجود داشته باشند. پس زمانی که شما از کاندومی که در حال برعکس پوشیدن آن بوده‌اید استفاده می‌کنید ترشحات باقی‌مانده بر آن می‌توانند موجب بارداری یا آلودگی به بیماری‌های جنسی شوند. حتماً از یک کاندوم جدید استفاده کنید.

در صورت نیاز بر روی کاندوم از روان‌کننده استفاده کنید

استفاده از روان‌کننده‌های بر پایه آب می‌تواند احتمال پارگی کاندوم را کاهش دهد. به خاطر داشته باشید که مقداری اصطکاک برای تحریک جنسی و رسیدن به ارگاسم لازم است پس بیش از حد از روان‌کننده استفاده نکنید.

حین نزدیکی به کاندوم توجه کنید

زمانی که در رابطه جنسی کاندوم شما شل یا پاره شود باید سریع آن را عوض کرده و از روش‌های اورژانسی برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

پس از انزال، کاندوم را به روش مناسب دور بیندازید

بعد از رسیدن به انزال، حلقه انتهای کاندوم را با دست بگیرید و آلت را از درون واژن بیرون بکشید. این کار باعث می‌شود تا کاندوم در وازن همسر شما جا نماند یا مایع منی به درون واژن نریزد. این کار را سریع انجام دهید و اجازه ندهید آلت شما قبل از بیرون آمدن از واژن درون کاندوم شل شود این کار یکی از دلایلی است که ممکن است کاندوم درون واژن جا بماند.

انتهای باز کاندوم را گره بزنید تا مایع منی از آن بیرون نریزد و آن را در یک دستمال کاغذی پیچیده و در سطل زباله بیندازید.

۱۰ نکته مهم هنگام استفاده از کاندوم

توجه نکردن به موارد زیر می‌تواند شما و شریک زندگی‌تان را در خطر بیماری‌های مقاربتی قرار یا احتمال بارداری را افزایش دهد:

  • هنگام خرید و قبل از استفاده کاندوم، حتماً به تاریخ انقضای آن توجه کنید.
  • هنگام استفاده از کاندوم دقت کنید هیچ سوراخ یا پارگی روی آن نباشد.
  • از هر کاندوم تنها یک بار و در یک ارگاسم استفاده کرده و پس از استفاده آن را دور بندازید.
  • استفاده از کاندوم باید پیش از شروع نزدیکی و تماس جسمی صورت بگیرد. ترشحات در زمان تحریک و پیشاب نیز مانند خود مایع منی می‌تواند حاوی اسپرم یا آلوده به ویروس باشد.
  • هرگز از مایع‌های روان‌کننده بر پایه چربی همراه با کاندوم استفاده نکنید. روان‌کننده‌های بر پایه چربی می‌توانند اثر و کارایی کاندوم را کاهش دهند. این روان‌کننده‌ها بر روی لاتکس می‌توانند موجب پارگی و تخریب شوند. وازلین، لوسیون‌ها و موارد مشابه همگی روان‌کننده‌های بر پایه چربی هستند.
  • اگر شما و همسرتان به لاتکس حساسیت دارید می‌توانید از کاندوم‌های از جنس پلی‌اورتان استفاده کنید.
  • کاندوم‌هایی که از غشای حیوانات ساخته شده‌اند به اندازه کافی در برابر بارداری و رعایت بهداشت در برابر بیماری‌ها ایمن نیستند. برای این هدف از کاندوم‌های از جنس لاتکس یا پلی‌اورتان استفاده کنید.
  • اگر حین نزدیکی کاندوم شما پاره یا سوراخ شد بلافاصله نزدیکی را متوقف، آلت را از واژن خارج کنید و کاندوم را دور بیندازید. برای اطمینان از سایر روش‌های پیشگیری اورژانسی مانند قرص ضدبارداری استفاده کنید.
  • کاندوم را دور از حرارت، نور و رطوبت نگهداری کنید تا خاصیت خود را از دست ندهد حین رابطه پاره نشود. بنابراین هرگز کاندوم را در مکان‌هایی مانند کیف پول خود نگه‌داری نکنید.
  • به یاد داشته باشید سایر روش‌های پیشگیری از بارداری دارای مقداری خطاست. بنابراین هرچند استفاده از کاندوم خطر ابتلا به بیماری‌ها و احتمال بارداری را تا حد ممکن کاهش می‌دهد اما هنوز احتمال کمی وجود دارد که باردار شوید یا به یک بیماری مقاربتی مبتلا شوید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

Post

اعتیاد جنسی چیست و فرد مبتلا به اعتیاد جنسی چه رفتارهایی دارد؟

1399/08/21

اعتیاد جنسی نیاز اجباری به انجام عمل جنسی است که به‌منظور دست‌یابی به‌نوعی «ارضاء» توصیف می‌شود؛ ارضایی که شبیه تمایل شخص معتاد به مصرف الکل و حس او به الکل یا تمایل معتاد به مصرف مواد مخدر و حس او به ماده مخدر است.

Post

آیا با راه‌حل گفتگوی بالشی برای کاهش اختلافات زناشویی آشنا هستید؟

1399/08/17

به دلیل شیوع کرونا افراد خانواده زمان بیشتری را در کنار یکدیگر می‌گذرانند. شاید همه ما در حال تجربه نوعی حبس خانگی هستیم.این مسئله هم منجر به افزایش فشار بر شما می‌شود. در اینجا با راه‌حل گفتگوی بالشی ژاپن که راهبردی برای درک و حل مشکلات است آشنا می‌شویم.

Post

تا چه اندازه با باورهای غلط برای پیشگیری از بارداری آشنایید؟

1399/08/16

وقتی صحبت از بارداری و یا پیشگیری از بارداری می‌شود گاهی یاد حرف‌هایی میفتیم که مبنای علمی ندارد. داستان‌های ساختگی و باورهای غلط در مورد کنترل بارداری و پیشگیری از بارداری خیلی زیاد است.

Post

سنگ کلیه چه علائمی دارد؟

1399/08/11

اگر دچار درد در کمر شکم یا پهلو هستید و یا ادرار شما کدر و بدبو است بهتر است با هشت نشانه مهم سنگ کلیه آشنا شوید تا بتوانید سریع‌تر برای درمان اقدام کنید.

Post

اختلال‌های جنسی در مردان مبتلا به دیابت

1398/10/07

ابتلا به دیابت به این معنا نیست که لزوماً در رابطه جنسی به مشکل برمی‌خورید. اما افراد دچار دیابت بیش از دیگران در خطر اختلالات جنسی هستند. برای جلوگیری از بروز اختلالات جنسی در مردان مبتلا به دیابت یا مدیریت مشکلات جنسی پیش‌آمده، این مطلب را مطالعه کنید.

Post

مزایای داشتن رابطه جنسی

1398/12/07

در کنار تمایل به تولیدمثل، رابطه جنسی می‌تواند لذت و صمیمیت برای شما و شریک زندگی‌تان ایجاد کند. فعالیت‌های جنسی از لحاظ جسمی، ذهنی، احساسی، روانی و اجتماعی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این مقاله با مزایای رابطه جنسی در هر یک از این جنبه‌ها آشنا شوید.

Post

۷ راه برای بهبود عملکرد جنسی در مردان

1398/12/17

داروهای زیادی برای افزایش رضایت از فعالیت‌های جنسی وجود دارد. اما شاید با راهکارهای ساده‌تری بتوانید بهبود ماندگارتری در رابطه خود ایجاد کنید. در این مطلب با راه‌های ساده‌ای برای بهبود عملکرد جنسی در مردان آشنا شوید.

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..