Image
این مطلب به تأیید هیئت‌علمی بهتیام رسیده است. 1399/11/20

ورزش‌کردن قوانین و آدابی دارد که شاید برای برخی جذاب نباشد. برنامه‌ریزی و اراده می‌خواهد. اما اهمیت آن نیز بر هیچ‌کس پوشیده نیست. پس اگر قصد دارید از قوانین دست‌وپاگیر آن فرار کنید اما از مزایای آن بهره‌مند شوید، این مقاله را مطالعه کنید.

بازی‌های ویدیویی

در دنیای بازی‌ها شمشیربازی و مشت‌زنی کنید، برقصید و از تنیس، بسکتبال و ورزش‌های دیگر لذت ببرید. در پژوهشی، افرادی که در طول بازی روی تشک مخصوص آن راه رفتند، دویدند یا کوه‌نوردی کردند، بیشتر از افرادی که همان مدت‌زمان را روی تردمیل گذرانده بودند، فعالیت بدنی انجام داده بودند. مزیت بازی‌های پرتحرک این است که احتمال استقبال شما از انجام فعالیت‌های بدنی غیرمرتبط با بازی نیز بیشتر خواهد شد. 

کارهای روزمره

دوست دارید دو کار را هم‌زمان انجام دهید؟ کافی است ماشین خود را بشویید و واکس بزنید، یا ناودان‌ها را تمیز کنید، یا زمین را تی بکشید یا جاروبرقی بزنید تا ورزشی با سطح سختی متوسط انجام داده باشید. این‌گونه هم جسم سالم‌تری دارید و هم ماشین و خانه تمیز، باعث بهبود سلامت روان شما می‌شود.

باغبانی

شاید باغبانی از نظر شما ورزش به حساب نیاید اما اگر حدود سی دقیقه در باغچه خود بیل بزنید، خم ‌شوید و هرس کنید، یک تمرین ورزشی قابل‌توجه انجام داده‌اید. حتی شاید خلق‌وخویتان هم بهتر شود. اگر باغچه یا باغ ندارید، به دوستانی که چنین امکانی دارند، پیشنهاد کمک دهید. به احتمال زیاد استقبال خواهند کرد.

رابطه جنسی

حین رابطه جنسی، در هر دقیقه حدود پنج کالری خواهید ‌سوزاند، تقریباً به اندازه پیاده‌روی سریع. و حدوداً همان مقدار اکسیژن مصرف خواهید که هنگام جاروکردن حیاط خانه‌تان مصرف می‌کنید. به‌علاوه، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که رابطه جنسی در پیشگیری از بیماری‌های قلبی نیز مؤثر است، به این شرط که رابطه سالم و رضایت‌بخشی با طرف مقابل داشته باشید.

بازی جُغراگنج‌

اگر دوست دارید پیاده‌روی‌تان هدفی داشته باشد، با گوشی همراه‌تان به دنبال گنجواره‌هایی که در شهر، پارک‌ها یا مسیرهای پیاده‌روی مخفی شده بگردید. برای ردیابی آن‌ها، سرنخ‌هایی را که معمولاً به یک مختصات جغرافیایی مشخص می‌رسند، دنبال کنید. شاید جایزه‌ای نصیب‌تان شود‌ یا نام خود را در دفترچه‌ای که پیدا می‌کنید بنویسید تا ثابت کنید آنجا بوده‌اید.

رقص

رقصیدن چه تنها و چه در جمع، بسیار خوشایند است. عضله‌ها، قلب و ریه‌هایتان را قوی می‌کند. شاید حتی خوشحال‌تان نیز بکند. کافی است صدای آهنگ به گوش‌تان برسد؛ بدن‌تان تشخیص می‌دهد که باید چطور حرکت کند.

برگزاری جلسه‌های کاری حین پیاده‌روی

هروقت لازم است با یکی از همکاران‌تان صحبت کنید، او را دعوت به پیاده‌روی کنید و با یک تیر، دو نشان بزنید. این‌گونه هم ورزش می‌کنید و هم احتمال دارد که تصمیم‌های خلاقانه‌تری بگیرید. فقط بهتر است تعدادتان از دو یا سه نفر بیشتر نشود زیرا تعامل سخت خواهد شد.

عضویت در گروه

با هر میزان علاقه و مهارتی، به احتمال زیاد می‌توانید یک گروه ورزشی محلی پیدا کنید و در آن عضو شوید. با عضویت در گروه، احتمال اینکه از حضور در جلسه‌های تمرین شانه خالی کنید کمتر می‌شود‌ زیرا می‌دانید هم‌گروهی‌هایتان روی حضور شما حساب باز کرده‌‌اند. و در گیرودار رقابت، فراموش خواهید کرد که مشغول ورزش هستید.

ورزش در فضای باز

اگر دوست دارید از خانه خارج شوید اما علاقه‌ای به عضویت در تیم‌های ورزشی ندارید، سری به پارک بزنید و با افرادی که مشغول انجام بازی‌هایی مثل فوتبال، بدمینتون یا پینگ‌گونگ هستند هم‌بازی شوید. همه این بازی‌ها شما را به حرکت وامی‌دارد.

حضور در سالن‌های ورزشی

علاقه‌ای به گرما و سرمای محیط باز ندارید؟ بازی‌های داخل سالن، حس رقابت را در شما زنده می‌کنند: بسکتبال، والیبال و اسکواش. برخی از ورزش‌ها مانند شنا، فوتبال و تنیس را در فضای بسته نیز می‌توان انجام داد.

تمرین‌های تناوبی

فقط سه نوبت تمرین سرعتی بیست ثانیه‌ای، برای مثال دویدن یا دوچرخه‌سواری، مزیتی مشابه پنجاه دقیقه دوی آهسته دارد. در مقایسه با دو که حدوداً به یک ساعت زمان نیاز دارد، ورزش‌های تناوبی حتی با در نظر گرفتن گرم‌کردن، خنک‌کردن و استراحت بین نوبت‌ها، فقط ده دقیقه زمان می‌برد. اگر مدتی است که ورزش نکرده‌اید، پیش از شروع آن با پزشک خود مشورت کنید و تمرین‌ها را با سرعت کم شروع کنید.

پیاده‌روی

لازم نیست حتماً با هدف پیاده‌روی کردن از خانه خارج شوید. وقتی برای خرید به فروشگاه می‌روید، ماشین‌تان را کمی دورتر پارک کنید. به جای تماس با همکارتان، چند قدم راه بروید و حضوری با او صحبت کنید. وقتی برای بیرون گذاشتن زباله یا تحویل گرفتن بسته پستی، خانه را ترک می‌کنید، چند قدمی در خیابان‌های اطراف راه بروید. با هر قدمی که بردارید، مدت‌زمان پیاده‌روی‌تان بیشتر می‌شود.

هنرهای رزمی

با انجام تمرین‌های آن، ضمن یادگیری دفاع از خود، به تناسب اندام هم می‌رسید. همچنین یاد می‌گیرید توجه‌تان را متمرکز کنید. چنین ورزش‌هایی بیشتر از ورزشی مانند دو، ذهن‌تان را هشیار و فعال نگه می‌دارد. ورزش‌هایی مانند کاراته، جودو و تکواندو در مقایسه با سایر ورزش‌ها کاملاً بی‌خطر هستند، به شرط آنکه در حضور مربی واجد شرایط تمرین کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

Post

یوگا چیست و چه اثرات مثبتی برای سلامتی بدنمان دارد؟

1399/05/25

یوگا یکی از ورزش‌های قدیمی است که در آن جسم، ذهن و روح با یکدیگر همراهند و نوعی اتحاد بین ابعاد مختلف بدن به وجود می‌آید. در یوگا ذهن و بدن همراه باهم کار می‌کنند درحالیکه‌ بیشتر افراد وقتی‌که اسم ورزش و تمرین را می‌شنوند یاد حرکت‌هایی می‌افتند که متمرکز بر بعد جسمانی است اما ویژگی خاص یوگا همین توجه به ذهن در کنار حرکات جسمانی است.

Post

مشکلات و اختلالاتی که بر خواب شما اثر می‌گذارند

1399/02/24

وقتی مکرراً خواب‌تان قطع شود و نتوانید به طور طبیعی چرخه‌ای از انواع خواب و مراحل آن‌ را طی کنید، احتمالاً احساس خستگی و کوفتگی کنید و هنگام بیداری در زمینه تمرکز و توجه دچار مشکل شوید. خستگی و خواب‌آلودگی می‌تواند برای شما خطرناک باشد.

Post

12 درمان خانگی سریع برای کاهش پف صورت و ورم بدن

1399/08/20

معمولاً افراد بعد از سن بلوغ تجربه ورم صورت یا بدن را دارند. آیا برای شما هم پیش‌آمده است که بعد از بیدار شدن از خواب به جلوی آینه بروید و با چشمانی پف‌آلود مواجه شوید؟ و یا در زمان مسافرت و بعد از پیاده شدن از ماشین حس کنید پای شما از شدت ورم، درون کفش جا نمی‌شود؟ همراه بهتیام باشید تا با درمان‌های خانگی پف و ورم صورت و بدن آشنا شوید.

Post

من آدم پرخوری نیستم پس چرا اضافه وزن دارم؟

1399/08/17

اگر شما فردی پرخور هستید و هرروز به غذاهای خوشمزه سلام می‌کنید با دیدن وزن زیاد روی ترازو شگفت‌زده نمی‌شوید. امّا زمانی که شما همان زندگی معمول همیشگی خود را دارید و بازهم وزنتان بالا می‌رود چطور؟

Post

آقایان! با افزایش سن، از ظاهر خود غافل نشوید

1399/10/15

اگر در هر سنی که هستیم، به داشتن ظاهر تمیز و مرتب اهمیت دهیم، همیشه حس خوبی نسبت به خود خواهیم داشت و از دیگران نیز بازخوردهای مثبت می‌گیریم. پیری شتری است که درِ خانه همه می‌خوابد اما نباید بهانه‌ای برای ترک این عادت باشد. در این مقاله، برخی از اصول لازم برای حفظ ظاهر آراسته در این دوره را مرور می‌کنیم.

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..