Image
1399/11/26

همه می‌دانند توجه به تهیه مواد غذایی حیوانی سالم می‌تواند جلوی بسیاری از مسمومیت‌ها و بیماری‌های ناشی از غذا را بگیرد اما محصولات تازه دیگر از جمله میوه و سبزیجات هم می‌توانند به دلایل مختلفی آلوده باشند. در طول رشد و پروش میوه و سبزیجات، ممکن است محصولات توسط حیوانات، آب و خاکِ آلوده یا بهداشت ضعیف آلوده شوند. پس از برداشت محصول، با دست‌به‌دست شدن محصولات بین افراد، امکان آلوده شدن آن‌ها بالاتر نیز می‌رود. حتی اگر مواد غذایی سالم باشند، نحوه ضدعفونی محصولات، آماده‌سازی غذا و مصرف آن‌ نیز در سلامت تغذیه نقش دارد. در این مقاله از نحوه شست‌وشوی میوه‌ها و سبزیجات آگاه شوید.

۸ نکته برای شستن صحیح میوه و سبزیجات

در ابتدا باید این نکته را بدانید که هنگام خرید باید محصولات سالم، بی‌لک و بدون آسیب‌دیدگی را انتخاب کنید. پس از خرید میوه و سبزیجات آن‌ها را به روش زیر بشویید و ضدعفونی کنید:

  • دستان خود را قبل و بعد از آماده‌سازی و شستن این مواد غذایی به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید.
  • اگر قبل از آماده‌سازی یا خوردن، قسمتی از محصول آسیب دید یا لک‌دار شد، آن قسمت را جدا کنید.
  • حتماً قبل از پوست کندن و برش دادن میوه و سبزیجات آن‌ها را بشویید. این کار خیلی مهم است، زیرا اجازه نمی‌دهد تا آلودگی از طریق چاقو و دیگر ابزار برش به همه قسمت‌ها انتقال پیدا کند.
  • میوه و سبزیجات را به‌ آرامی زیر آب با دست بسایید؛ نیازی به استفاده از صابون و دیگر مواد شوینده نیست.
  • برای تمیز کردن محصولات سفت‌تر مانند خیار و خربزه از برس استفاده کنید.
  • محصولاتی را که شسته‌اید تا حد امکان با یک دستمال تمیز یا حوله کاغذی خشک کنید تا خطر احتمال تجمع باکتری‌ها را در آن‌ها کاهش دهید.
  • بیرونی‌ترین برگ‌های کاهو و کلم را دور بیندازید.
  • برای شستن سبزی خوردن می‌توانید از یک کاسه آب استفاده کنید و تا حد ممکن تمامی قسمت‌های آن‌ها را دست بکشید تا از آلودگی پاک شود. سپس سبزی را آبکشی کنید و این کار را تا جایی که هیچ آلودگی روی آن نباشد تکرار کنید.

نکته: میوه‌ و سبزیجات را در دمای زیر ۴.۴ درجه سانتی‌گراد در یخچال و فریزر نگهداری کنید.

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

Post

چگونه عادت‌های غذایی‌مان را اصلاح کنیم؟

1398/12/28

بیشتر ما عادت‌های سفت و سختی در غذا خوردن داریم. اگرچه بسیاری از عادت‌های غذایی ما در دوران کودکی شکل گرفته‌اند، اما این به معنای آن نیست که شما نمی‌توانید برای تغییر آن‌ها تلاش کنید. در این مقاله از راه‌های اصلاح عادت‌های غذایی غلط آگاه شوید.

Post

هر آنچه درباره فیبر باید بدانید

1399/01/06

«فیبر بیشتری بخورید.» همه این توصیه را شنیده‌اید و می‌دانید که فیبر برای بدن مفید است. واقعیت این است که فیبر می‌تواند به تناسب وزن و کاهش یا جلوگیری از بسیاری بیماری‌ها کمک کند. در این مقاله از اینکه فیبر چیست و در بدن چگونه عمل می‌کند آگاه شوید.

Post

چرا گوشت فرآوری‌شده مضر است؟

1399/01/26

شکی نیست که گوشت‌های فرآوری‌شده مانند سوسیس و کالباس حاوی مواد شیمیایی مضری است که در گوشت تازه وجود ندارد. در این مقاله از تأثیراتی که گوشت‌های فرآوری‌شده در سلامت شما می‌گذارد آگاه شوید.

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..