Image
1399/10/01

ایمنی مکمل‌های گیاهی

به نظر می‌رسد که این محصولات بی‌ضررند. بالاخره، شما تمام مدتی که آشپزی می‌کنید از گیاهان استفاده می‌کنید؛ اما بهتر است بدانید که همه گیاهان ایمن نیستند به‌ویژه اگر مبتلا به بیماری خاصی هستید یا داروهای خاصی مصرف می‌کنید. قبل از مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود صحبت کنید.

زنجبیل

مردم از این گیاه برای کاهش تهوع ناشی از جراحی، شیمی‌درمانی یا بیماری حرکتی استفاده می‌کنند و بعضی‌اوقات برای درمان آرتروز و یا سایر دردهای مفصلی استفاده می‌شود. امّا زنجبیل ممکن است مشکلاتی با لخته شدن خون، ضربان قلب، فشارخون و سطح قند خون ایجاد کند. در صورت مصرف داروهای رقیق‌کننده خون یا دیابت با پزشک خود مشورت کنید.

آلوئه‌ورا

مالیدن این گیاه بر روی سوختگی یا زخم می‌تواند به ترمیم پوست کمک کند؛ اما برخی از افراد آلوئه ورا خوراکی مصرف می‌کنند که می‌تواند باعث ریتم غیرطبیعی قلب یا مشکلات کلیوی شود.

جینسنگ

برخی از افراد به این دلیل از این گیاه استفاده می‌کنند که روند پیری به تأخیر بیفتد. برخی دیگر به دلیل دیابت، تقویت سیستم ایمنی بدن یا تقویت رابطه جنسی از این گیاه استفاده می‌کنند. ولی این گیاه می‌تواند سبب افت قند خون شود بنابراین می‌تواند مشکلاتی را برای افراد دیابتی ایجاد کند. اگر شما هم داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید، نباید از آن استفاده کنید.

کوهوش سیاه

این مکمل معمولاً برای علائم یائسگی مثل گرگرفتگی و تعرق شبانه به کار می‌رود. برخی از زنان هم برای کمک به PMS آن را امتحان می‌کنند. امَا مصرف آن را برای هر فردی که مشکل کبدی دارد محدود شود، زیرا احتمال بروز التهاب یا نارسایی وجود دارد. همچنین زنانی که مبتلا به سرطان سینه هستند باید تا زمانی که اطلاعات بیشتری درباره چگونگی تأثیر این گیاه بر روی این زنان به دست نیامده، از مصرف آن اجتناب کنند.

سیر

برخی از مردم معتقدند که این گیاه می‌تواند به فشارخون بالا کمک کرده و سرماخوردگی را درمان کند. تحقیقات نشان می‌دهد که این گیاه می‌تواند میزان کلسترول خون شما را هم کمی کاهش دهد. مصرف سیر برای بیشتر افراد بی‌خطر است امّا می‌تواند خون شما را رقیق کند. درصورتی‌که از داروهای رقیق‌کننده خون برای مشکلات قلبی خود استفاده می‌کنید، این گیاه می‌تواند خطر خونریزی ایجاد کند.

ریشه شیرین‌بیان

بعضی از مردم از این گیاه برای درمان سرفه، زخم معده، برونشیت، عفونت‌ها و گلودرد استفاده می‌کنند. امّا این گیاه می‌تواند فشارخون شما را افزایش داده و باعث ایجاد مشکلاتی در مورد ضربان قلب شود؛ بنابراین، اگر مشکل قلبی دارید اول با پزشک خود مشورت نمایید. مصرف بیش‌ازحد آن نیز می‌تواند مشکلاتی را برای افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی ایجاد کند.

گزنه

تصور می‌شود که گیاه گزنه به درمان حساسیت‌ها و آرتروز، سنگ کلیه و مثانه و عفونت مجاری ادرار کمک می‌کند. برخی از افراد برای مقابله با شوره سر، از آن بر روی پوست سرخود استفاده می‌کنند. امّا گزنه می‌تواند آب در بدن شما نگه دارد؛ بنابراین، اگر شما به دلیل مشکلات قلبی یا کلیوی مایعات را در بدن خود نگه می‌دارید یا از داروهای مدرر استفاده می‌کنید، نباید آن را مصرف کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..