Image
1398/10/30

الکل ممکن است باعث افزایش یا کاهش قند خون‌تان شود. همچنین به دلیل کالری بالا می‌تواند روی وزن شما تأثیر بگذارد. پس اگر دیابت دارید در صورت مصرف الکل بهتر است با نحوه تأثیرگذاری آن روی قند خون‌تان آشنا باشید تا بتوانید آگاهانه آن را مدیریت کنید.

تأثیر الکل در ابتلا به دیابت نوع ۲

هرچند به طور قطعی نمی‌توان عامل ابتلا به دیابت نوع ۲ را مشخص کرد، اما عوامل زیادی از جمله سابقه خانوادگی، سن و اضافه‌وزن می‌تواند در ابتلای شما به دیابت نوع ۲ تأثیرگذار باشد. مصرف بیش از حد الکل نیز از عواملی است که می‌تواند خطر ابتلای شما به دیابت را افزایش دهد. الکل کالری بالایی دارد و استفاده افراطی از آن می‌تواند روی افزایش وزن شما تأثیر بگذارد و خطر ابتلای شما به دیابت نوع ۲ را بالا ببرد.

تأثیر الکل بر قند خون

آب‌جو و شراب شیرین حاوی کربوهیدرات هستند و ممکن است قند خون را بالا ببرند. الکل اشتهای شما را تحریک می‌کند، می‌تواند باعث پرخوری شود و کنترل قند خون‌تان را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین نوشیدنی‌های الکی به این دلیل که اغلب مقدار زیادی کالری دارند، کار کاهش و کنترل وزن را سخت‌تر می‌کند.

اگر از انسولین یا برخی دیگر از داروهای کنترل قند خون مانند داروهای گروه سولفونیل‌اوره استفاده می‌کنید، احتمال دارد که گاهی اوقات دچار افت قند خون شوید. با وجودی که مقدار کم الکل ممکن است قند خون را بالا ببرد، اما الکل زیاد می‌تواند سطح قند خون شما را کاهش دهد. این موضوع حتی گاهی منجر به افت خطرناک قند خون، به خصوص در افراد مبتلا به دیابت نوع یک می‌شود، زیرا الکل هنگام افت قند خون توانایی بدن را برای برگشت به حالت عادی کاهش می‌دهد. کبد معمولاً مقداری گلوکز در خود ذخیره می‌کند تا در زمان افت قند خون آن را در بدن آزاد کند. الکل روی توان کبد برای آزاد کردن گلوکز تأثیر می‌گذارد. اگر مطمئن نیستید که داروی شما باعث افت قند خون می‌شود یا نه، پیش از مصرف الکل با پزشک خود راجع به این موضوع مشورت کنید.

اگر الکل زیادی مصرف کنید یا با شکم خالی آن را بنوشید، ممکن است دچار افت قند خون شوید. بعد از مصرف الکل، خطر هیپوگلیسمی یا افت قند خون افزایش می‌یابد و تا ۲۴ ساعت می‌تواند دوام داشته باشد. بهتر است همیشه برای مقابله با افت قند خون مجهز باشید. مقداری خوراکی و داروهایی را که پزشک برای این شرایط تجویز کرده است همراه خود داشته باشید. اگر می‌توانید به همراهان خود بسپارید که در صورت افت قند خون چه اقداماتی را باید برای شما انجام دهند.

مدیریت قند خون بعد از نوشیدن الکل

اگر الکل زیادی مصرف کرده‌اید، حتماً هنگام شب، قبل از خواب یک تا چند لیوان آب بنوشید تا بدن‌تان در خواب خشک یا دهیدراته نشود. ممکن است این کار بتواند به شما کمک کند تا وقتی از خواب بیدار می‌شوید، اثر باقی‌مانده از الکل، سریع‌تر از بین برود. نوشیدن آب در صبح و پس از بیدار شدن هم به از بین بردن این اثر کمک می‌کند.

برای مدیریت قند خون و جلوگیری از افت آن حتماً صبحانه بخورید، حتی اگر نمی‌توانید خوراکی‌های جامد بخورید یا تهوع دارید، نوشیدن مایعات را فراموش نکنید. اگر افت قند خون پیدا کردید هم، حتماً از نوشیدنی‌های شیرین غیررژیمی استفاده کنید.

اگر دستگاه تست قند خون در خانه دارید، تا ۲۴ ساعت آینده منظم اندازه قند خون‌تان را بررسی کنید. علائم افت قند خون شباهت زیادی با حالات باقی‌مانده از مصرف الکل دارد. تست قند به شما کمک می‌کند تا سریع متوجه افت قند خون خود شوید. در صورت افت شدید قند خون یا هیپوگلیسمی حتماً نزد پزشک بروید و آن را جدی بگیرید.

اگر انسولین مصرف می‌کنید، برای جلوگیری از افت شدید قند خون شاید لازم باشد دوز انسولین خود را تغییر دهید. برای مدیریت قند خون‌ و استفاده از داروهای‌تان در این مواقع با پزشک خود صحبت کنید.

دیگر خطرات مصرف الکل در دیابت

اگر مبتلا به دیابت هستید، نوشیدن الکل ممکن است باعث موارد زیر شود:

  • خطر نوروپاتی یا آسیب به اعصاب را در دیابت بدتر کند.
  • بدن شما را بی‌آب و خوابیدن را برای شما دشوار می‌کند.
  • مصرف زیاد الکل می‌تواند موجب افزایش فشار خون شود.
  • می‌تواند منجر به برخی مشکلات قلبی و سرطان شود.

مقالات مرتبط

Post

10 توصیه غذایی کاربردی در مورد دیابت

1398/09/26

دیابت به این معنا نیست که باید خیلی از مواد غذایی را از زندگی خود حذف کنید. تنها باید بیاموزید که از هر ماده غذایی چقدر می‌توانید بخورید. هرچند یک نسخه مشترک غذایی برای همه افراد دیابتی موجود نیست، اما در اینجا توصیه‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما در انتخاب‌های غذایی سالم‌تر کمک کنند.

Post

مدیریت قند خون بالا یا هایپرگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت

1398/10/08

بالا بودن مکرر یا مداوم قند خون می‌تواند باعث آسیب به عصب‌ها، رگ‌های خونی و اعضای بدن شما شود. این وضعیت همچنین می‌تواند منجر به عارضه‌های جدی دیگری شود. مهم است که علائم قند خون بالا را سریعاً درمان کنید تا از عوارض ثانویه آن پیشگیری کنید. برای آشنایی با قند خون بالا و چگونگی مدیریت آن، مطلب زیر را بخوانید.

Post

مدیریت افت قند خون یا هیپوگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت

1398/10/08

اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان به دیابت مبتلا هستید، زمانی که بدن‌تان قند کافی برای استفاده به عنوان سوخت نداشته باشد، دچار هیپوگلیسمی یا قند خون پایین خواهید شد. این وضعیت می‌تواند به دلایل مختلفی مثل رژیم غذایی، مصرف برخی داروها، برخی عارضه‌ها و ورزش اتفاق بیفتد. هیپوگلیسمی می‌تواند وضعیت خطرناکی را برای شما به وجود آورد. با علائم، روش‌های درمان و پیشگیری از هیپوگلیسمی آشنا شوید تا بتوانید به خوبی این شرایط را مدیریت کنید.

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..