Image
1399/12/11

موسیقی فواید شگفت‌انگیز فراوانی برای مدیریت استرس و سلامت کلی شما دارد. موسیقی می‌تواند به شما کمک کند بدن خود را بدون تلاش آگاهانه، آرام کنید و این موجب می‌شود استرس ذهن شما کم شود. همچنین موسیقی می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد، تنفس‌تان را آهسته‌تر کند و تغییرات ناشی از استرس را خنثی کند.

مدیتیشن یا مراقبه نیز یکی از محبوب‌ترین استراتژی‌های مدیریت استرس است و دلیل خوب آن، مزایای کوتاه‌مدت مدیتیشن است، مانند آرامش ذهن و بدن. این فواید کوتاه مدّت، به مرور زمان می‌تواند باعث ایجاد مقاومت و تاب‌آوری در برابر استرس شود. همراه کردن مدیتیشن با موسیقی، تأثیر مثبت هر دو را بیشتر کرده و کاهش استرس را به همراه می‌آورد.

فایده‌ی دیگر این است که برای بسیاری از افرادی که در مدیتیشن مبتدی هستند یا افراد کمال‌گرایی هستند، مراقبه با موسیقی نسبت به سایر روش‌های آن، می‌تواند آسان‌‌تر باشد و آرامش‌بخشی سریع‌تری در پی داشته باشد. مدیتیشن همراه با موسیقی، یک روش کاهش استرس است که هر کسی می‌تواند استفاده کند. این نوع مدیتیشن اگر تمرین منظمی باشد، می‌تواند در کنترل استرس به شما کمک فراوانی کند.

زمان مورد نیاز

اگرچه 20 دقیقه حداقل زمان مناسب برای مدیتیشن همراه با موسیقی است، اما حتی مدیتیشن به اندازه‌ی زمان پخش یک آهنگ نیز می‌تواند به کاهش استرس و بازیابی انرژی شما کمک کند.

دستورالعمل‌ مدیتیشن با موسیقی

1. سبکی از موسیقی‌ را برای مدیتیشن انتخاب کنید که به آرام شدن شما کمک کند.

 این به معنای یافتن موزیکی است که از شنیدن آن لذت می‌برید - برای مثال، اگر از موسیقی کلاسیک لذت نمی‌برید، آن را انتخاب نکنید. شما باید به دنبال سبکی از موسیقی باشید که سرعت اجرای آن آهسته‌ و ترجیحاً بدون کلام است. ممکن است، موسیقی باکلام حواستان را پرت کند و ذهن خودآگاه شما را درگیر کند؛ یعنی همان بخشی از ذهنتان که امیدواریم با مدیتیشن از سرعت آن بکاهیم.

2. در موقعیت راحتی قرار بگیرید و ریلکس کنید.

 بسیاری از مردم فکر می‌کنند که هنگام مراقبه باید به شکلی خاص بنشینند یا حتماً از بالشتک مراقبه استفاده کنند؛ اما در واقع، هر موقعیتی که در آن احساس راحتی کردید، همان را امتحان کنید. برخی افراد از دراز کشیدن هنگام مدیتیشن دوری می‌کنند، زیرا در صورت خستگی، با این کار به خواب می‌روند؛ شما می‌توانید حالات مختلف را امتحان کنید و تصمیم بگیرید که چه حالتی را ترجیح می‌دهید. هنگامی که موقعیت مناسب را پیدا کردید، چشمان خود را ببندید، عضلات‌تان را شل کنید و از طریق دیافراگم خود نفس بکشید. (دیافراگم یک پوسته‌ی نازک گنبدی شکل است که زیر قفسه‌ی سینه و بین ریه‌ها و ناحیه شکمی قرار دارد). اجازه دهید شانه‌ها، شکم و حتی ماهیچه‌های صورتتان شل شوند. از طریق بینی عمیق نفس بکشید. به جای قفسه‌ی سینه شکم خود را به آرامی منبسط کنید، سپس نفستان را از راه دهان بیرون دهید.

3. روی موسیقی متمرکز باشید.

 اگر می‌بینید که به چیزهای دیگری فکر می‌کنید (حتی در مورد موسیقی فکر می‌کنید)، توجه خود را به آرامی به لحظه‌ی حال، صدای موسیقی و احساساتی که موسیقی در بدنتان برانگیخته است هدایت کنید. سعی کنید موسیقی را با تمام وجود احساس کنید.

4.این تمرین را تا وقتی زمان مراقبه تمام می‌شود ادامه دهید.

 وقتی افکاری به ذهن‌تان خطور می‌کند، آنها را به آرامی رها کنید و توجه خود را به صدای موسیقی، لحظه کنونی و آرامش بدنتان منتقل کنید. هدف از این تمرین، ساکت کردن صدای درونی شما و فقط «بودن» و «حضور داشتن» در لحظه است؛ بنابراین فقط با موسیقی «همراه باشید» و کاملاً خود را غرق کنید؛ خیلی زود احساس آرامش بیشتری خواهدی کرد.

نکات بیشتر

  1. می‌توانید فقط با چند آهنگ شروع کنید و کم‌کم به مراقبه‌ی طولانی‌تری برسید.
  2. اگر متوجه شدید موسیقی انتخابی شما فکرها، خاطرات و گفتگوی درونی زیادی به همراه دارد، به سراغ نوع دیگری از موسیقی بروید. انواع مختلف موسیقی (موسیقی بی‌کلام) از جمله کلاسیک، جاز، عصر نو وسبک‌های دیگر وجود دارد و کمتر از سایر انواع موسیقی باعث حواس پرتی می‌شوند.
  3. می‌توانید زمان مدیتیشن خود را با تعداد آهنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید تنظیم کنید تا نگران نباشید که مراقبه بیشتر از تایمی که می‌خواهید وقت شما را بگیرد.
  4. اگر می‌بینید «خیلی فکر می‌کنید»، خود را به خاطر آن سرزنش نکنید؛ این برای کسانی که شروع به مدیتیشن می‌کنند طبیعی است. درعوض، به خودتان تبریک بگویید که متوجه گفتگوی درونی خود شده‌اید و قرار است توجه‌تان را به لحظه‌ی حال، معطوف کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..