Image
1399/11/08

ویروس کرونا باعث شده تا برای مراقبت از سلامتی خود و اطرافیانمان با انواع ماسک‌ها آشنا شویم. به همین دلیل مدام به دنبال پیدا کردن راحت‌ترین نوع ماسک هستیم و ممکن است برای تنفس راحت‌تر جذب ماسک‌هایی بشویم که بر روی آن‌ها یک فیلتر سفیدرنگ قرارگرفته است؛ اما آیا به نظر متخصصان یک ماسک فیلتر دار گزینه مناسبی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا است؟

پاسخ متخصصان به این پرسش منفی است. اگرچه پوشیدن یک ماسک فیلتردار موجب تنفس راحت‌تری می‌شود اما با هر بازدم ممکن است ویروس زیادی به‌سرعت در محیط اطراف شما منتشر شود و این برخلاف هدف استفاده از ماسک برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در محیط است. این مسئله به‌اندازه‌ای مهم است که شرکت هواپیمایی آمریکایی دلتا پوشیدن ماسک‌های فیلتر دار را در حین پروازممنوع کرده است.

ماسک‌های فیلتر دار هوایی را که شما نفس می‌کشید و به درون بدن می‌برید فیلتر می‌کند اما هوای بازدمی نفس شمارا فیلتر نمی‌کند و تنفس شمارا به محیط اطرافتان منتقل می‌کند. برای توضیح بهتر می‌توان گفت وقتی شما از طریق یک ماسک فیلتر دار بازدم دارید امکان معلق شدن میکروب‌ها و ویروس‌های مختلف با فشار بیشتری اتفاق می‌افتد و این فشار بیشتر به دلیل وجود روزنه‌های روی سوپاپ ماسک است. به‌عنوان مثل فرض کنید شیرآب آشپزخانه شما سرپوشی ندارد و ساده است پس جریان آب به‌صورت یکنواخت از شیر آب بیرون می‌آید؛ اما با همین جریان آب اگر شما سرشیر آبپاشی نصب کنید همان جریان آب به اطراف پراکنده می‌شود و ممکن است لباس شما یا حتی کودکتان را که نزدیک سینک ایستاده خیس کند.

به یاد داشته باشیم که هدف اصلی پوشیدن ماسک تنها فیلتر شدن هوا تنفسی ما نیست بلکه یکی از اهداف مهم کاهش میزان انتشار هوای بازدم ما است که وارد محیط پیرامون می‌شود تا از رسیدن ویروس یا هرگونه آلودگی به دیگران جلوگیری شود. برای مراقبت بهتر از دیگران و عزیزانمان بهتر است استفاده از این ماسک‌ها را برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا فراموش کنیم.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

Post

تفاوت بین آلرژی با کرونا و آنفلوانزا در چیست؟

1399/06/01

بیماری کووید 19 یک بیماری غافلگیرانه بود که تبدیل به یک تجربه جهانی مشترک شد و به دلیل ماهیت ناشناخته‌ این بیماری در طی ماه‌های گذشته، هر بار علائمی جدید به عنوان نشانه‌های بیماری کرونا معرفی شده‌اند. در این شرایط ممکن است ما هرگونه سرفه یا آبریزش بینی را نشانه کرونا بدانیم ولی باید بدانیم که خستگی و بدن‌درد از نشانه‌های رایج بیماری آنفلوانزا و بیماری کرونا است البته در آنفلوانزا به‌ندرت تنگی نفس تجربه می‌شود.

Post

بهترین ماسک‌های رایج و مناسب برای مقابله با انتقال ویروس کرونا کدامند؟

1399/06/03

از آغاز شیوع بیماری کرونا، استفاده از ماسک همراه با رعایت دیگر پروتکل‌های بهداشتی، یکی از راه‌کارهای لازم برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری بود. زمانی که اسم ماسک را می‌شنویم معمولاً سه نوع ماسک N95، ماسک جراحی و ماسک پارچه‌ای خانگی را به یاد می‌آوریم که در تمام دنیا از رایج‌ترین ماسک‌های مناسب این دوران است

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..