Image
1398/11/05

اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان مبتلا به دیابت هستند، کنترل قند خون از مهم‌ترین کارهای روزانه شما خواهد بود. احتمالاً شما هم مانند همه افراد مبتلا به دیابت در ابتدا سوالاتی برای کنترل قند خون خود داشته باشید. در این مطلب به سه مورد از سوالاتی که برای بیشتر افراد مبتلا به دیابت پیش می‌آید جواب داده شده است.

چرا کنترل قند خون در دیابت مهم است؟

در حالت عادی، بعد از اینکه شما چیزی می‌خورید، گلوکز یا همان قند خون شما بالا می‌رود. برای تأمین انرژی مورد نیاز بدن، پانکراس به اندازه جذب این قند خون انسولین آزاد می‌کند. انسولین موجب جذب قند خون می‌شود و میزان قند خون در بدن به حالت طبیعی بازمی‌گردد. اما زمانی که دیابت دارید عملکرد بدن شما این گونه نیست. اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان مبتلا به دیابت نوع یک باشید، بدن‌تان انسولین تولید نمی‌کند. اگر مبتلا به دیابت نوع دو باشید احتمالاً بدن‌تان نمی‌تواند به درستی از انسولین تولیدشده در بدن شما استفاده کند. این موضوع باعث می‌شود که افراد مبتلا به دیابت معمولاً قند خون بالاتر از حالت طبیعی داشته باشند. با گذشت زمان قند خون بالا و کنترل‌نشده می‌تواند منجر به عوارضی مانند مشکلات قلبی، کلیوی، چشمی و دیگر مسائل تهدیدکننده سلامت شما باشد. تحقیقاتی نشان داده است که دیابت می‌تواند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را دو برابر کند. خوشبختانه کنترل قند خون می‌تواند تا حد زیادی از این خظر بکاهد.

به همین دلیل یکی از اهداف اصلی کنترل دیابت، رصد و کنترل قند خون شماست. احتمالاً پزشک از شما بخواهد در طول روز میزان قند خون خود را با دستگاه تست قند خون بررسی کنید.

بهترین زمان برای تست قند خون چه زمانی است؟

پزشک به شما کمک می‌کند تا بهترین زمان تست قند خون را پیدا کنید. اما معمولاً بهتر است افراد حداقل صبح که ناشتا هستند، قبل و بعد از هر وعده غذایی و زمان خواب قند خون خود را چک و آن را ثبت کنند. برای ثبت قند خون در طول روز می‌توانید از اپلیکیشن‌های دیابت یا یک دفترچه استفاده کنید. قند خون شما در طول روز ممکن است تحت‌ تأثیر عوامل مختلفی باشد. زمان انجام تست، آخرین فعالیت شما، آخرین وعده غذایی‌تان و موارد دیگری می‌تواند روی قند خون شما تأثیر بگذارد. بنابراین بهتر است موارد زیر را در کنار قند خون روزانه‌تان ثبت کنید تا به پزشک‌تان نشان دهید:

  • هر نوع داروی مصرفی و مقدار مورد استفاده از آن
  • ناشتا بودن یا نبودن
  • میزان و نوع غذای مصرفی
  • مقدار فعالیت و ورزش شما قبل از تست

میزان قند خون نرمال برای بزرگسالان چقدر است؟

این موضوع بستگی به محدوده هدفی دارد که پزشک با توجه به شرایط شما در نظر می‌گیرد. اما به‌طورکلی محدوده نرمال قند خون، در ساعات مختلف شبانه‌روز برای یک فرد بالای ۲۰ سال به صورت زیر است:

میزان قند خون نرمال برای بزرگسالان

مقالات مرتبط

Post

انواع انسولین و زمان مصرف آن‌ها

1398/10/07

هر نوع از انسولین برای مدت‌زمان مشخصی در بدن عمل می‌کند. این مدت‌زمان می‌تواند با ورزش، تغذیه، بیماری، برخی‌ داروها، استرس، دوز انسولین و اینکه چگونه یا کجا آن را مصرف می‌کنید تحت تأثیر قرار بگیرد. در این مطلب با انواع انسولینی که برای کنترل دیابت موجود است، زمان تزریق آن و مقدار دوزی که باید استفاده کنید آشنا شوید.

Post

با داروهای غیرتزریقی دیابت آشنا شوید

1398/10/07

پزشک‌تان با توجه به عملکرد بدن شما و همه فاکتورها دقیقاً چیزی را که شما نیاز دارید مد نظر قرار می‌دهد و این ممکن است شامل بیش از یک نوع دارو باشد. هدف این است که شما بهترین شکل کنترل قند خون را داشته باشید و داروهای خوراکی به راه‌های مختلفی این کار را انجام می‌دهند.

Post

مدیریت قند خون بالا یا هایپرگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت

1398/10/08

بالا بودن مکرر یا مداوم قند خون می‌تواند باعث آسیب به عصب‌ها، رگ‌های خونی و اعضای بدن شما شود. این وضعیت همچنین می‌تواند منجر به عارضه‌های جدی دیگری شود. مهم است که علائم قند خون بالا را سریعاً درمان کنید تا از عوارض ثانویه آن پیشگیری کنید. برای آشنایی با قند خون بالا و چگونگی مدیریت آن، مطلب زیر را بخوانید.

Post

مدیریت افت قند خون یا هیپوگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت

1398/10/08

اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان به دیابت مبتلا هستید، زمانی که بدن‌تان قند کافی برای استفاده به عنوان سوخت نداشته باشد، دچار هیپوگلیسمی یا قند خون پایین خواهید شد. این وضعیت می‌تواند به دلایل مختلفی مثل رژیم غذایی، مصرف برخی داروها، برخی عارضه‌ها و ورزش اتفاق بیفتد. هیپوگلیسمی می‌تواند وضعیت خطرناکی را برای شما به وجود آورد. با علائم، روش‌های درمان و پیشگیری از هیپوگلیسمی آشنا شوید تا بتوانید به خوبی این شرایط را مدیریت کنید.

Post

آزمایش‌های ضروری ادرار برای افراد مبتلا به دیابت

1398/10/17

وقتی شما یا یکی از عزیزان شما مبتلا به دیابت باشید، با انجام آزمایش‌هایی می‌توانید از بروز یا گسترش بعضی عوارض دیابت جلوگیری کنید. وقتی دیابت دارید، معمولاً با این آزمایش‌ها، ناآشنا نیستید. در این مقاله درباره دو آزمایش که به شما و پزشک در کنترل قند خون بالا یا مراقبت از کلیه‌ها به شما کمک می‌کند آشنا خواهید شد.

Post

داروهای تزریقی دیابت غیر از انسولین

1398/10/19

انسولین تنها داروی تزریقی دیابت نیست که پزشک‌تان ممکن است برای شما تجویز کند. داروهای تزریقی دیگری هم هستند که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..