Image
1399/11/08

بیماری کووید 19 یک بیماری غافلگیرانه بود که تبدیل به یک تجربه جهانی مشترک شد و به دلیل ماهیت ناشناخته‌ این بیماری در طی ماه‌های گذشته، هر بار علائمی جدید به عنوان نشانه‌های بیماری کرونا معرفی شده‌اند. در این شرایط ممکن است ما هرگونه سرفه یا آبریزش بینی را نشانه کرونا بدانیم ولی باید بدانیم که خستگی و بدن‌درد از نشانه‌های رایج بیماری آنفلوانزا و بیماری کرونا است و البته در آنفلوانزا به‌ندرت تنگی نفس تجربه می‌شود.

متخصصان بر این باورند که آلرژی، کرونا و آنفلوانزا اگرچه شباهت‌هایی باهم دارند اما در برخی از نشانه‌ها و علائم با یکدیگر تفاوت دارند. مثلاً در کرونا، تب، احساس خستگی، سرفه و تنگی نفس علائمی شایع هستند ولی  آلرژی علائم مزمن بیشتری دارد که آبریزش بینی، عطسه و سرفه جزو نشانه‌های رایج آلرژی هستند.  اگر آبریزش بینی دارید یا خارش چشم دارید به معنای این نیست که  به کرونا مبتلا شده‌اید؛ اما اگر همین علائم همراه با خستگی و تب باشد می‌تواند نشان‌دهنده ابتلا به کرونا باشد.

علائم آنفولانزا مشابه با  ویروس کرونااست  و همراه با تب و درد بدن است اما  همانطور که گفته شد آنفولانزا معمولاً منجر به تنگی نفس نمی‌شود. آنفلوانزا و کرونا به دلیل اینکه هر دو منشأ ویروسی دارند شباهت‌های زیادی با هم دارند و گاهی تشخیص بدون آزمایش برای متخصصان امکان‌پذیر نیست.

با تاکید بر مبنای داده‌های علمی اخیر، یکی از تفاوت‌های کلیدی بین این سه بیماری،  تنگی نفس است. همان‌طور که گفته شد تنگی نفس از علائم شایع و متداول کرونا ویروس است و به‌طورمعمول حساسیت فصلی، آلرژی، سرماخوردگی و آنفلوانزا باعث تنگی نفس نمی‌شود به‌جز در مواردی که بیماری حاد شده باشد و تبدیل به ذات‌الریه شود. بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی شایع‌ترین علائم کووید 19 تب، خستگی، سرفه خشک است و  برخی از بیماران  گرفتگی بینی، گلودرد و اسهال را نیز تجربه می‌کنند. 

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا فهرستی از 11 علامت اصلی کووید-19 ارائه کرده که به شرح زیر است:

 • تب و لرز
 • سرفه
 • تنگی نفس
 • خستگی
 • بدن‌درد
 • سردرد
 • گلودرد
 • از بین رفتن حس چشایی و بویایی
 • آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اسهال

البته بنا به گزارش سازمان جهانی بهداشت برخی از افراد باوجود آلودگی هیچ‌گونه علامتی نخواهند داشت و فقط ناقل بیماری هستند.

آلرژی علائم مزمنی دارد

آلرژی معمولاً مزمن است و علائمش گاهی هفته‌ها، ماه یا حتی گاهی سال‌ها می‌ماند. مثلاً برخی از افراد هرسال در اوایل بهار یا  انتهای شهریور آلرژی را تجربه می‌کنند و این تجربه آلرژی معمولاً همره با تب و بدن‌درد نیست. اگر شما در سال‌های قبل نیز حساسیت فصلی داشته‌اید با خارش بینی و چشم و آبریزش بینی آشنا هستید.  همچنین محیط بر آلرژی تأثیر می‌گذارد یعنی وابسته به اینکه به چه چیزی حساسیت داشته باشیم با بودن در آن محیط حالت بدنی ما تغییر می‌کند. اگر شما به گرده گل حساسید در مجاورت با گرده اشک بیشتری از چشمانتان می‌آید و آبریزش شدیدتری خواهید داشت اما اگر از آن محیط دور شوید علائم کمتر می‌شود. اما در آنفلوانزا صرف‌نظر از زمان و روز و آب‌وهوا شما احساس نامساعد یکسانی دارید. معمولاً علائم آلرژی با داروهای مثل آنتی‌هیستامین بهبود پیدا می‌کنند.

در انتها و به‌صورت خلاصه در یک جمع‌بندی می‌توان جدول زیر را به‌عنوان راهنما ارائه داد:

علائم شایع

آلرژی

آنفلوانزا

کووید 19 (کرونا)

آبریزش بینی

*

*

 

سرفه

*

*

*

تب

 

*

*

خستگی و بدن‌درد

 

*

*

تنگی نفس

 

 

*

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

Post

پوشیدن ماسک و ایجاد آکنه پوستی: ماسکنه چیست؟

1399/05/25

این روزها به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، پوشیدن ماسک برای انجام فعالیت‌های بیرون از خانه، تبدیل به یکی از مهم‌ترین بخش‌های سلامت و سبک زندگی ما شده است .پوشیدن ماسک در بعضی از افراد منجر به ایجاد جوش‌هایی بر روی بینی، چانه و قسمت پائینی گونه شده است؛ متخصصان برای معرفی این مسئله از واژه ماسکنه استفاده می‌کنند.

Post

چرا برای جلوگیری از ویروس کرونا نباید از ماسک فیلتردار استفاده کنیم؟

1399/05/26

ویروس کرونا باعث شده تا برای مراقبت از سلامتی خود و اطرافیانمان با انواع ماسک‌ها آشنا شویم. به همین دلیل مدام به دنبال پیدا کردن راحت‌ترین نوع ماسک هستیم و ممکن است برای تنفس راحت‌تر جذب ماسک‌هایی بشویم که بر روی آن‌ها یک فیلتر سفیدرنگ قرارگرفته است؛ اما آیا به نظر متخصصان یک ماسک فیلتر دار گزینه مناسبی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا است؟

Post

بهترین ماسک‌های رایج و مناسب برای مقابله با انتقال ویروس کرونا کدامند؟

1399/06/03

از آغاز شیوع بیماری کرونا، استفاده از ماسک همراه با رعایت دیگر پروتکل‌های بهداشتی، یکی از راه‌کارهای لازم برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری بود. زمانی که اسم ماسک را می‌شنویم معمولاً سه نوع ماسک N95، ماسک جراحی و ماسک پارچه‌ای خانگی را به یاد می‌آوریم که در تمام دنیا از رایج‌ترین ماسک‌های مناسب این دوران است

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..