Image
1398/11/10

سرما خورده‌اید، دچار یک آنفلوانزای سخت شده‌اید یا بدن‌تان عفونت دارد؟ وقتی به دیابت مبتلا هستید، چیزهایی بیشتر از علائم این بیماری‌ها را تجربه می‌کنید و بیماری‌ها می‌توانند مدیریت قند خون را برای شما دشوار کنند. با وجود برخی بیماری‌ها مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا، عفونت یا هر بیماری دیگری که باعث اسهال یا استفراغ شود ممکن است قند خون شما بالا رود. این موضوع بدین معناست که شما در دوران بیماری بیش از روزهای عادی باید مراقب قند خون خود باشید. در این مقاله با راهکارهایی برای کنترل قند خون در دوران بیماری آشنا شوید.

بیماری‌ها چگونه بر قند خون تأثیر می‌گذارند؟

عفونت، بیماری و سایر موارد استرس می‌تواند قند خون شما را بالا ببرد. مکانیسم دفاعی بدن در زمان بیماری، برای مراقبت از بدن گلوکز یا قند خون بیشتری آزاد می‌کند. این اتفاق حتی زمانی که بیمار هستید و غذا نخورده‌اید یا کم غذا خورده‌اید نیز می‌تواند رخ دهد. بدن افرادی که دیابت ندارند در این مواقع انسولین بیشتری آزاد می‌کند و قند خون به حالت طبیعی بازمی‌گردد. اما وقتی دیابت دارید، بدن‌تان به تنهایی قادر نیست این کار را انجام دهد.

تب شدید می‌تواند بدن شما را کم‌آب کند. کم‌آبی بدن و قند خون بالا ممکن است برای شما خطرناک باشد. بهتر است در این زمان به اورژانس مراجعه کنید. از طرفی، بیماری‌هایی مانند اسهال که جذب مواد غذایی را برای شما سخت می‌کنند، می‌توانند باعث افت قند خون شما شوند.

با وجود دیابت، هنگام ابتلا به بیماری‌های دیگر چه کنم؟

شما باید بدانید در زمان بیماری چگونه قند خون‌تان را مدیریت کنید، چطور داروها را مصرف کنید و چه اقداماتی انجام دهید تا در اولین فرصت بهبود پیدا کنید. اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان مبتلا به دیابت هستید، قوانین روزهای بیماری را جدی بگیرید. این قوانین که رعایت آن‌ها برای بهبود و جلوگیری از قرار گرفتن شما در شرایط بد است شامل موارد زیر است:

 • هر چهار ساعت قند خون‌تان را بررسی کنید. این کار را حتی در طول خواب شب هم انجام دهید.
 • با علائم قند خون بالا و افت قند خون آشنا شوید تا بتوانید به محض دیدن این علائم اقدامات لازم را انجام دهید.
 • نگذارید بدن‌تان بی‌آب و خشک شود. آب زیادی بنوشید و برای مواقع افت قند خون یک نوشیدنی شیرین همراه داشته باشید.
 • اگر دیابت نوع یک دارید، بهتر است در دوران بیماری تست کتون بدهید. می‌توانید این کار را زمانی که قند خون‌تان بالای ۲۴۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر (mg/dL) بود انجام دهید. اگر در ادرارتان کتون بود، با پزشک‌تان تماس بگیرید. پزشک شما بسته به شدت بیماری‌تان، ممکن است به شما توصیه کند که به اورژانس مراجعه کنید.
 • به طور منظم درجه تب خود را چک کنید. اگر تب دارید، حرارت بدن خود را با اقدامات لازم کاهش دهید تا دچار کم‌آبی نشوید.
 • به اندازه غذا بخورید. اگر تهوع داشتید یا غذای جامد را بالا می‌آوردید، مایعات بنوشید. حالا که نسبت به پیشگیری از کم‌آب شدن بدن‌تان آگاهید، هر یک ساعت، یک لیوان مایعات بنوشید. اگر مایعات را نیز بالا می آورید، لازم است به اورژانس یا بیمارستان مراجعه کنید.
 • حتی اگر نمی توانید غذای جامد بخورید، مصرف انسولین را فراموش نکنید. لازم است چیزی شیرین بخورید یا بیاشامید تا قند خون‌تان خیلی پایین نیاید.
 • اگر مبتلا به دیابت نوع دو هستید، ممکن است لازم باشد در زمان بیماری، از مصرف داروی خوراکی دست نگه دارید. حتماً با پزشک‌تان در این باره صحبت کنید. هیچ دارویی را خودسرانه قطع نکنید.
 • اگر برای کنترل مواردی از قبیل سرفه و گرفتگی بینی به دارویی نیاز دارید که بدون نسخه پزشک هم قابل خریدن است، به دکتر داروخانه بگویید که دیابت دارید. بعضی از داروها قند زیادی دارند و ممکن است شما نتوانید از آن‌ها استفاده کنید.
 • آرام باشید. فراموش نکنید که استرس می‌توانید مستقیماً روی قند خون شما تأثیر بگذارد. کافی است به پزشکی که شما را معاینه می‌کند بگویید دیابت دارید تا درمان لازم را متناسب با شرایط شما تجویز کند. مطمئن باشید با انجام اقدامات بالا و مراجعه به‌موقع به پزشک سریع بهبود می‌یابید.

در زمان بیماری چه چیزی باید بخورم؟

هر سه تا چهار ساعت، ۳۰ تا ۵۰ گرم کربوهیدارت مصرف کنید. این کار انرژی لازم بدن شما را تأمین، از افت قند خون پیشگیری می‌کند و مانع از ساخت کتون در بدن می‌شود.

اگر در غذا خوردن مشکل دارید، غذاهایی امتحان کنید که کمتر شما را اذیت می‌کند. غذاهای سبک زیر می‌توانند گزینه‌های خوبی برای زمانی باشند که شما میل به خوردن ندارید. هر یک از این خوراکی‌ها معادل یک گزینه غذایی حاوی کربوهیدرات است:

 • نصف فنجان ژله معمولی
 • نصف فنجان نوشیدنی غیرالکلی، مثل نوشابه
 • نصف فنجان پوره سیب‌زمینی
 • یک سوم فنجان آب سیب

شما می‌توانید از مایعات دیگری از جمله آب، سوپ آبکی یا آب گوشت نیز برای تأمین آب بدن‌تان استفاده کنید.

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟

اگر موارد زیر را داشتید دوباره به پزشک مراجعه کنید:

 • قند خون‌تان بالاتر از ۱۸۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر (mg/dL) یا پایین تر از ۷۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر (mg/dL) باقی مانده است.
 • مایعات یا غذاها را بالا میآورید.
 • تب‌تان بالای ۳۸ درجه سانتی‌گراد است.
 • دچار اسهال یا استفراغ هستید.

مقالات مرتبط

Post

آزمایش هموگلوبین ای وان سی یا HbA1c و دیابت

1398/09/17

آزمایش هموگلوبین ای وان سی یا‌ HbA1c مشخص می‌کند که میانگین قند خون شما طی دو تا سه ماه گذشته چقدر بوده است. افرادی که مبتلا به دیابت هستند، به طور منظم به این آزمایش نیاز دارند تا مطمئن شوند که سطح قند خون آن‌ها در محدوده نرمال باقی می‌ماند. این آزمایش می‌تواند به شما بگوید که آیا به تغییر داروهای دیابت نیاز دارید یا خیر. از آزمایش A1c برای تشخیص دیابت نیز استفاده می‌شود.

Post

مدیریت قند خون بالا یا هایپرگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت

1398/10/08

بالا بودن مکرر یا مداوم قند خون می‌تواند باعث آسیب به عصب‌ها، رگ‌های خونی و اعضای بدن شما شود. این وضعیت همچنین می‌تواند منجر به عارضه‌های جدی دیگری شود. مهم است که علائم قند خون بالا را سریعاً درمان کنید تا از عوارض ثانویه آن پیشگیری کنید. برای آشنایی با قند خون بالا و چگونگی مدیریت آن، مطلب زیر را بخوانید.

Post

مدیریت افت قند خون یا هیپوگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت

1398/10/08

اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان به دیابت مبتلا هستید، زمانی که بدن‌تان قند کافی برای استفاده به عنوان سوخت نداشته باشد، دچار هیپوگلیسمی یا قند خون پایین خواهید شد. این وضعیت می‌تواند به دلایل مختلفی مثل رژیم غذایی، مصرف برخی داروها، برخی عارضه‌ها و ورزش اتفاق بیفتد. هیپوگلیسمی می‌تواند وضعیت خطرناکی را برای شما به وجود آورد. با علائم، روش‌های درمان و پیشگیری از هیپوگلیسمی آشنا شوید تا بتوانید به خوبی این شرایط را مدیریت کنید.

Post

آزمایش‌های ضروری ادرار برای افراد مبتلا به دیابت

1398/10/17

وقتی شما یا یکی از عزیزان شما مبتلا به دیابت باشید، با انجام آزمایش‌هایی می‌توانید از بروز یا گسترش بعضی عوارض دیابت جلوگیری کنید. وقتی دیابت دارید، معمولاً با این آزمایش‌ها، ناآشنا نیستید. در این مقاله درباره دو آزمایش که به شما و پزشک در کنترل قند خون بالا یا مراقبت از کلیه‌ها به شما کمک می‌کند آشنا خواهید شد.

Post

۳ سوال مهم درباره قند خون

1398/11/03

اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان مبتلا به دیابت هستند، کنترل قند خون از مهم‌ترین کارهای روزانه شما خواهد بود. احتمالاً شما هم مانند همه افراد مبتلا به دیابت در ابتدا سوالاتی برای کنترل قند خون خود دارید. در این مطلب به سه مورد از سوالاتی که برای بیشتر افراد مبتلا به دیابت پیش می‌آید جواب داده شده است.

Post

دیابت دارم، چگونه و چه زمانی قند خونم را آزمایش کنم؟

1398/11/04

بررسی قند خون در ساعات مختلف شبانه‌روز به شما کمک می‌کند به‌موقع متوجه بالا و پایین رفتن زیاد قند خون شوید تا بتوانید از خطرات ناشی از بالا رفتن و افت شدید گلوکز جلوگیری کنید. از طرفی نظارت روی میزان قند خون در روز می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا روال درمانی شما را به نحو مؤثرتری پیش ببرد و به شما کمک کند در بلندمدت تا حد زیادی از عوارض دیابت جلوگیری کنید.

شبکه‌های اجتماعی

در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..
در حال بارگزاری..