۳ سؤال مهم درباره قند خون

اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان مبتلا به دیابت هستند، کنترل قند خون از مهم‌ترین کارهای روزانه شما خواهد بود. احتمالاً شما هم مانند همه افراد مبتلا به دیابت در ابتدا سوالاتی برای کنترل قند خون خود داشته باشید. در این مطلب به سه مورد از سوالاتی که برای بیشتر افراد مبتلا به دیابت پیش می‌آید جواب داده شده است.

چرا کنترل قند خون در دیابت مهم است؟

در حالت عادی، بعد از اینکه شما چیزی می‌خورید، گلوکز یا همان قند خون شما بالا می‌رود. برای تأمین انرژی مورد نیاز بدن، پانکراس به اندازه جذب این قند خون انسولین آزاد می‌کند. انسولین موجب جذب قند خون می‌شود و میزان قند خون در بدن به حالت طبیعی بازمی‌گردد. اما زمانی که دیابت دارید عملکرد بدن شما این گونه نیست. اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان مبتلا به دیابت نوع یک باشید، بدن‌تان انسولین تولید نمی‌کند. اگر مبتلا به دیابت نوع دو باشید احتمالاً بدن‌تان نمی‌تواند به درستی از انسولین تولیدشده در بدن شما استفاده کند. این موضوع باعث می‌شود که افراد مبتلا به دیابت معمولاً قند خون بالاتر از حالت طبیعی داشته باشند. با گذشت زمان قند خون بالا و کنترل‌نشده می‌تواند منجر به عوارضی مانند مشکلات قلبی، کلیوی، چشمی و دیگر مسائل تهدیدکننده سلامت شما باشد. تحقیقاتی نشان داده است که دیابت می‌تواند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را دو برابر کند. خوشبختانه کنترل قند خون می‌تواند تا حد زیادی از این خظر بکاهد.

به همین دلیل یکی از اهداف اصلی کنترل دیابت، رصد و کنترل قند خون شماست. احتمالاً پزشک از شما بخواهد در طول روز میزان قند خون خود را با دستگاه تست قند خون بررسی کنید.

بهترین زمان برای تست قند خون چه زمانی است؟

پزشک به شما کمک می‌کند تا بهترین زمان تست قند خون را پیدا کنید. اما معمولاً بهتر است افراد حداقل صبح که ناشتا هستند، قبل و بعد از هر وعده غذایی و زمان خواب قند خون خود را چک و آن را ثبت کنند. برای ثبت قند خون در طول روز می‌توانید از اپلیکیشن‌های دیابت یا یک دفترچه استفاده کنید. قند خون شما در طول روز ممکن است تحت‌ تأثیر عوامل مختلفی باشد. زمان انجام تست، آخرین فعالیت شما، آخرین وعده غذایی‌تان و موارد دیگری می‌تواند روی قند خون شما تأثیر بگذارد. بنابراین بهتر است موارد زیر را در کنار قند خون روزانه‌تان ثبت کنید تا به پزشک‌تان نشان دهید:

  • هر نوع داروی مصرفی و مقدار مورد استفاده از آن
  • ناشتا بودن یا نبودن
  • میزان و نوع غذای مصرفی
  • مقدار فعالیت و ورزش شما قبل از تست

میزان قند خون نرمال برای بزرگسالان چقدر است؟

این موضوع بستگی به محدوده هدفی دارد که پزشک با توجه به شرایط شما در نظر می‌گیرد. اما به‌طورکلی محدوده نرمال قند خون، در ساعات مختلف شبانه‌روز برای یک فرد بالای ۲۰ سال به صورت زیر است:

قند-خون-نرمال-برای-افراد-مبتلا-به-دیابت

 

با مراجعه به داروخانه آنلاین بهتیام محصول‌های موردنظر خود را انتخاب و خریدتان را اینترنتی ثبت کنید.

 

هشدار: این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالب مجله بهتیام، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

ارسال شده در غدد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دیابت دارم، چگونه و چه زمانی قند خونم را آزمایش کنم؟

جمعه 4 بهمن 1398
بررسی قند خون در ساعات مختلف شبانه‌روز به شما کمک می‌کند به‌موقع متوجه بالا و پایین رفتن زیاد قند خون شوید تا بتوانید از خطرات ناشی از بالا رفتن و افت شدید گلوکز جلوگیری کنید. از طرفی نظارت روی میزان قند خون در روز می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا […]
نحوه-و-زمان-انجام-آزمایش-قند-خون-افراد-مبتلا-به-دیابت