چرا برای جلوگیری از ویروس کرونا نباید از ماسک فیلتردار استفاده کنیم؟

ویروس کرونا باعث شده تا برای مراقبت از سلامتی خود و اطرافیانمان با انواع ماسک‌ها آشنا شویم. به همین دلیل مدام به دنبال پیدا کردن راحت‌ترین نوع ماسک هستیم و ممکن است برای تنفس راحت‌تر جذب ماسک‌هایی بشویم که بر روی آن‌ها یک فیلتر سفیدرنگ قرارگرفته است؛ اما آیا به نظر متخصصان یک ماسک فیلتر دار گزینه مناسبی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا است؟

آیا استفاده از ماسک فیلتردار فکر خوبی است؟

پاسخ متخصصان به این پرسش منفی است. اگرچه پوشیدن یک ماسک فیلتردار موجب تنفس راحت‌تری می‌شود اما با هر بازدم ممکن است ویروس زیادی به‌سرعت در محیط اطراف شما منتشر شود و این برخلاف هدف استفاده از ماسک برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در محیط است. این مسئله به‌اندازه‌ای مهم است که شرکت هواپیمایی آمریکایی دلتا پوشیدن ماسک‌های فیلتر دار را در حین پرواز ممنوع کرده است.

معایب ماسک‌های فیلتردار

ماسک‌های فیلتر دار هوایی را که شما نفس می‌کشید و به درون بدن می‌برید فیلتر می‌کند. اما هوای بازدمی نفس شمارا فیلتر نمی‌کند و تنفس شما را به محیط اطرافتان منتقل می‌کند. برای توضیح بهتر می‌توان گفت وقتی شما از طریق یک ماسک فیلتر دار بازدم دارید امکان معلق شدن میکروب‌ها و ویروس‌های مختلف با فشار بیشتری اتفاق می‌افتد. این فشار بیشتر به دلیل وجود روزنه‌های روی سوپاپ ماسک است. به‌عنوان مثل فرض کنید شیرآب آشپزخانه شما سرپوشی ندارد و ساده است پس جریان آب به‌صورت یکنواخت از شیر آب بیرون می‌آید؛ اما با همین جریان آب اگر شما سرشیر آبپاشی نصب کنید همان جریان آب به اطراف پراکنده می‌شود و ممکن است لباس شما یا حتی کودکتان را که نزدیک سینک ایستاده خیس کند.

به یاد داشته باشیم که هدف اصلی پوشیدن ماسک تنها فیلتر شدن هوا تنفسی ما نیست. یکی از اهداف مهم کاهش میزان انتشار هوای بازدم ما است که وارد محیط پیرامون می‌شود تا از رسیدن ویروس یا هرگونه آلودگی به دیگران جلوگیری شود. برای مراقبت بهتر از دیگران و عزیزانمان بهتر است استفاده از این ماسک‌ها را برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا فراموش کنیم.

 

با مراجعه به داروخانه آنلاین بهتیام محصول‌های موردنظر خود را انتخاب و خریدتان را اینترنتی ثبت کنید.

 

منبع: WebMD

 

هشدار: این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالب مجله بهتیام، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

7 قسمت بدن که زمان استفاده از ضدآفتاب، آن‌ها را فراموش می‌کنیم

سه‌شنبه 28 مرداد 1399
استفاده از ضدآفتاب برای سلامت پوست مخصوصاً در فصل تابستان که افراد برای تفریح، زمانِ خود را در بیرون از خانه سپری می‌کنند ضروری است. اگرچه همه ما این تفکر را داریم که ضدآفتاب را به‌صورت مناسب استفاده کرده‌ایم ولی معمولاً هفت ناحیه از بدن را برای استفاده از ضد […]
هفت-قسمت-بدن-که-موقع-ضد-آفتاب-فراموش-می-کنیم